» Phishinglerden korunma yöntemleri
Makale Ekle

Günümüzde kötü niyetli yazılımcıların hesapları ele geçirmesi için kullandığı en çok yöntemlerden birisidir. Phishing olayı kötü niyetli kişilerin yapmış olduğu sahte sitelerdir. Antivirus.info.tr sitesi olarak Phishing sahte kötü amaçlı web siteleri nedir , bu siteleri nasıl anlayabiliriz ve bu sitelerden nasıl korunabiliriz onları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Phishing nedir ?

Phishing kötü niyetli kişilerin, kullanıcı bilgilerini ele geçirmesi için hazırladığı sahte web siteleridir. Genellikle sahte adresler ile açılan phishing sitelerinin tasarımı resmi web siteleri ile aynıdır. Kullanıcılar farkında olmadan bu sitelere hesap bilgilerini ve şifrelerini girerler. Bilgileri girdiği andan itibaren phishing (Sahte web siteleri) bu bilgileri hemen kötü niyetli yazılımcılara mail olarak iletirler. Bilgilerini girip giriş yapmak isteyen kullanıcılar bu sefer resmi web sitesine yada google adresine yönlendirilirler. Resmi web sitesine yönlendirilen kullanıcılar adres bilgilerini doğru girdiğini zannedeler. Googleye yönlendirilen az bir bilinçli kullanıcılar hemen hesap bilgilerini değiştirirler. Aslında günümüzdeki phishingcilerin hemen hemen hepsi resmi web sitesine yönlendirme yapmaktadırlar.

Phishing sahte web siteleri nasıl anlaşılır

 

Bu siteleri anlamanın en önemli yollarından birisi link yapısına dikkat etmek olacaktır. Yukarıdaki siyah çizginin içine dikkat edin. Facebookun resmi web sitesi https://facebook.com ama yukarıdaki sitenin url bağlantısında http://facedbook.com yazıyor. Tabi bu url adresleri daha da farklı olabilir. Ondan dolayı öncelikle facebook.com url yapısına dikkat etmelisiniz. Facedbook sonradan facebook tarafından satın alınarak facebook.com adresine yönlendirilmiş. Bu site daha önce Phishing amaçlı olarak kullanılıyordu. Bizim buradaki amacımız url yapısına dikkat etmenizi sağlamaktır. Sonra “https://” güvenli bağlantı olayına dikkat etmelisiniz. Facebook resmi web sitesi güvenli bağlantılar kullanmaktadır. Ama bu tür Phishing sahte siteler “http://” güvensiz bağlantılar kullanmaktadır. Bu kullanıcıların tek amacı var oda anlık mümkün olduğu kadar hesap ele geçirmek. Kısa süre sonra bu web siteleri antivirüs ve resmi siteler tarafından tanınabilir ve engellenebilir. Ama bu sitelerinde tanınması için belirli bir zaman gerektir. Bu zaman süresinde mağdur olabilirsiniz.

Bu sitelere giriş yapmaya çalıştığınız zaman şifrenizin veya hesabınızın yanlış olduğunu belirlemezler. Direk sizi facebook sitesine veya başka bir siteye yeniden yönlendirirler.

Phishing Siteler nasıl yayılır 

Bu tür kötü niyetli sitelerin adresleri sosyal medya üzerindeki sayfalardan, gruplardan veya size eposta olarak gönderilmektedir. Örnek olarak ;

            “Arkadaşlar bu kişiler kötü niyetli kişilerdir hemen bu kişileri şikayet edelim lütfen. Bu kişilerin sayfaları kapansın. Şikayet etmek için http://face-book-com.com/sikayet.php?sikayetediver_sayfaisimi_xx/ sayfasına tıklayın. (Bu bağlantılar örnektir , resmi facebook sitesini simgelemezler ondan dolayı bu bağlantılara tıklamayın) Dikkat ettiyseniz adres tamamen sahtedir. Ama kötü niyetli kişiler o anki dalgınlığınız ile linke tıklamanızı sağlayabilir. Linke tıkladığınız anda sizin facebook hesabınıza giriş yapmanız istenilecektir. Giriş için bilgilerinizi girdiğiniz taktirde sizi tekrardan facebook.com resmi web sitesine yönlendirecektir.

Ayrıca arkadaşlar facebook oturumu açık olan bir bilgisayarda facebook tekrardan oturum açmanızı istemez.

Ayrıca arkadaşınız üzerinden de bu tür mesajlar gelebilir. Bu tür mesajları gönderen arkadaşınızın bilgisayarına bulaşan kötü niyetli yazılımlardır ve arkadaşınızın bu konuyla ilgili hiçbir bilgisi yoktur.

Phishing sitelerden nasıl korunabiliriz

Öncelikle bu tür siteleri dışarıdan nasıl tanıyabileceğinizi yukarıda resimli olarak gösterdik. Ama bu tür sitelerden korunmanın en önemi yollarından birisi iyi bir antivirüs programı kullanmaktır. İyi bir antivirüs programı sizi kötü niyetli yazılımlara ve bu tür sahte web sitelerine karşı koruyabilir.

Phishing sahte web siteleri ile hesap çalmak isteyen kötü niyetli kişiler sadece facebook üzerinden çalışmamaktadır. Resmi bir banka sitesinin giriş ara yüzünün aynısını yapabilirler ve banka hesap bilgilerinizi ele geçirebilirler. Eğerde sizde phishing kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız hemen şifrenizi değiştirin. Ayrıca 9 adımla facebook güvenliği konumuza bakarak facebook hesabınızı daha fazla güvenli hale getirebilirsiniz.

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)