» Siber Güvenlik Yöntemleri
Makale Ekle

 Siber suçlar her geçen gün daha fazla artmakta ve kullanıcılara oldukça çok zarar vermektedir. Her geçen gün artan internet kullanıcıları arttığından dolayı, siber suçluların azalma belirtisi görünmemektedir. İnternet kullanmaya başlamadan önce orta dereceli bilgisayar kullanıcıları antivirüs programları yüklemekte ve güvende olduklarını düşünmektedir. Bilgisayar güvenliğinizi sağlamak için antivirüs yazılımları kurmak güvenlik için küçük bir adımdır. Antivirüs yazılımlarına tam güvenmenin yanı sıra internet üzerindeki tehditlerin farklında olmanız gerekir. Bazen gelen epostalar filtrelenmekte ve otomatik olarak silinmektedir. Bu filtreleme olayı servis sağlayıcınız tarafından yapılmaktadır. İnternet üzerinde bulunan birçok sitede güvenlik açıkları bulunmaktadır.

                İnternette gezinirken kullandığınız web tarayıcılarını sürekli güncel tutmanız gereklidir. Çünkü siber suçlular özellikle internet tarayıcılarının açıklarını kullanarak kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirmektedir. Her tarayıcının güvenlik duvarı farklıdır. Ancak en yüksek güvenlik duvarı olan internet tarayıcılarını merak ediyorsanız İnternet Explorer, Mozilla Firefox ve Chrome gibi web tarayıcılarını kullanabilirsiniz.  

İnternet Explorer tarayıcısının eklenti desteği bulunmamaktadır. Ondan dolayı ücretsiz ek eklentiler ile daha fazla güvenlik sağlayamazsınız. Ama mozilla firefox , chrome gibi tarayıcıların güvenliğini eklentiler ile daha çok artırabilirsiniz. Bu tarayıcıların birçok ücretsiz güvenlik eklentileri bulunmaktadır. Adware sizleri tehditlerden uzak tutabilen bazı araçlardan birisidir.

                Kötü niyetli yazılımlar bilgisayarınıza zarar verme eğilimindedir ve bu yazılımlara karşı çok dikkatli olmanız gerekir. Özellikle eposta üzerinden bilgisayarınıza bulaşmaktadırlar. Bilmediğiniz kaynaklardan gelen epostaları açmayın, eklerini indirmeyin ve içinde bulunan linklere tıklamayın. Aksi taktirde eposta üzerinden gelen virüsler açıldıktan sonra bilgisayar sisteminize kısa sürede yayılırlar. Bu yayılan virüsler kötü niyetli yazılımcının isteğine bağlı olarak bilgisayarınızı kilitleyerek sizden ücret talep edebilir (Ramsomware), Bilgisayarınızın kaynaklarını kripto para kazmak için kullanabilir (Kripto hack), Bilgisayarınızı bir zombiye dönüştürebilir (Botnet) veya bilgisayarınıza farklı kötülükler yapabilir.

Ayrıca internet üzerinden indirdiğiniz dosyaların uzantısına dikkat etmelisiniz. Kötü amaçlı yazılımların tehditlerini engelleyecek bazı yararlı araçlar bulunmaktadır. Antivirus.info.tr sitemizi gezerek bu yararlı araçların neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Çevrimiçi bilgisayar güvenliği tamamen kullanıcıların sorumluluğundadır. Kullanıcılar sistemlerini nasıl kullanacağını ve bu sisteme zarar verebilecek tehditleri nasıl engelleyebileceğini sürekli araştırmalıdır. Günümüzdeki siber suçlar çok büyük bir seviyede olduğundan dolayı devletler bunları takip edememektedir.

İnternet güvenliğinizi sağlamanız için sizlere birkaç basit yöntemler sunacağız.

  • Şifrelerinizi koruyun

Şifrelerinizi düzenli olarak her 6 ayda bir değiştirin. Farkında olmadan kötü niyetli biri şifrenizin büyük bir bölümünü kırmış olabilir. Şifrenizi her 6 ayda bir değiştirirseniz hackerlere 0 dan başlama imkanı verirsiniz.  

12 karakterden oluşan şifreler ve bu şifrelerin büyük küçük harf , sayı ve karakter barındırması oldukça güvenlidir.

Kesinlikle şifrelerinizde kişisel bilgiler kullanmayın. (İsim, Doğum tarihi, anne baba adı, memleket gibi)

Parolalarınızı tarayıcılarınıza kayıt etmeyin. Çünkü bilgisayarınızı kullanan üçüncül kişiler bunları kullanabilir.

  • Eposta bağlantılarından kaçının

Eposta adresinize gelen linklere tanımadığınız sürece tıklamayın. Gerekirse başka alternatifleri kullanarak (arama motorları üzerinden linkin adresini arama gibi) linke ulaşmaya çalışın. Tıkladığınız link kötü niyetli programı (casus yazılım, Truva atı vb…) gibi programları çalıştırabilir. Karşınızdaki kişi linke tıklamanızı istiyor ise ona cevap olarak açık dosya değil, bilgisayar bu dosyayı desteklemiyor, gönderilen linke tıklanmıyor gibi cevaplar verebilirsiniz.

  • Genel bilgisayarlara dikkat edin (İnternet kafe bilgisayarları, Kütüphane bilgisayarları vb…)

Bu bilgisayarları daha önce kullanan kötü niyetli yazılımcılar casus yazılım yüklemiş olabilirler. Ondan dolayı bu bilgisayarların güvenlik garantisi yoktur. İnternet erişiminiz için başka bir seçeneğiniz yoksa, internet kullanımından sonra tüm programları kapatın, Oturumları kapatın ve tarayıcı geçmişini temizleyin. Tarayıcı geçmişini “Araçlar – Seçenekler – Geçmişi temizle” bölümünden silebilirsiniz.

  • Bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman sistemi kilitleyin

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman sistem erişimini kilitleyin.  Böylece siz olmadığınız vakit bilgisayarınıza girmek isteyen kötü niyetli kişiler şifre engeline takılacaktır.

  • Wifi Güvenliği de Gerekli

Ağ üzerinden klasör paylaşımını gerekmediğince devre dışı bırakın. Kablosuz ağlarınızı güçlü bir şifreleme ile koruyun. Wifi ağınızı ele geçiren kötü niyetli yazılımcı dosya paylaşım sistemini kullanarak bilgisayarınıza sızabilir.

  • Dosya paylaşımı programlarına dikkat edin

Dosya paylaşımı programları paylaşım için sizi milyonlarca bilgisayarın bulunduğu bir ağa bağlar. Bu ağ üzerinden müzik, video veya başka dosyaları paylaşabilirsiniz. Bu programlar bilgisayarınıza zarar getirebilir. Çünkü bu ağı kötü niyetli kişiler ele geçirirse bilgisayarınıza sızabilir. Eğer bu programları kullanmak zorundaysanız dikkatli olmalı ve bu programları iyi bir incelemelisiniz.

  • Antivirüs ve güvenlik duvarları

Antivirüs programı kullanırken düzenli güncellemeler yapmalısınız. Düzenli güncelleme vermeyen antivirüs programlarını tercih etmeyin. Ayrıca antivirüs programları çok katmanlı olmalıdır. Özellikle pnishing adında olan sahte web siteleri ile bilgileri ele geçirmek isteyen kötü siteleri kısa sürede tanımalı ve engellemeli. Günümüzde birçok antivirüs programı yapay zeka sayesinde kötü niyetli sahte siteleri tanıyabilmekte ve engelleyebilmektedir. Biz antivirus.info.tr sitesi olarak sizlere Kaspersky antivirüs programını önermekteyiz.

                Ayrıca unutmayın. Hiçbir hizmet sağlayıcısı  sizden telefon üzerinden, mail üzerinden veya canlı destek üzerinden şifre istemezler.

 

 

 

 

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)