» Antivirüs Kullanmanız İçin 5 Neden
Makale Ekle

Antivirüs kullanmayı düşünüyormusunuz ?


21. Yüzyılda milyonlarca insan kişisel bilgilerini bilgisayarında barındırmakta ve işlerini bilgisayar üzerinden yönetmektedirler. Buda büyük tehlikelere yol açmaktadır. Basit ve hiçbir koruması olmayan bilgisayarlar kötü niyetli kişiler tarafından kolaylıkla ele geçirilebilir ve yönlendirilebilirler. Özellikle son zamanlarda artan fidye virüsleri antivirüs kullanmayan kullanıcılara bulaştığında çok büyük zararlar uğratmaktadır.

Peki neden antivirüs kullanmalıyız antivirüs kullanmanın avantajları nelerdir ?

1.Bilgisayar Performansı

 Bir bilgisayara kötü niyetli yazılım veya Turuva atı bulaşırsa o bilgisayar arka planda işlem yaptığından dolayı oldukça yavaşlayacaktır. Kötü niyetli yazılımlar yazılımcısıyla internet üzerinde iletişim sağladığından dolayı internet hızınızda yavaşlayacaktır. Hatta zayıf donanımı bulunan bir bilgisayarı kullanılması imkansız bir hale getirebilir. Bu kötü niyetli virüs yazılımlarının en temel görevi bile 1 saatden daha uzun sürmektedir.

            Antivirüs yazılımı arka planda çalışmak isteyen kötü niyetli yazılımları tespit edebilir ve bu yazılımları kısa süre içerisinde engelleyebilir. Normal bir bilgisayar taraması yapan antivirüs bu tür kötü yazılımları sonradan tespit ederek engelleyebilmektedir.

 

2.Çocuklarınız İçin Güvenli Koruma

 

Antivirüsü olmayan bilgisayarlarda internet gezintisi yapan çocukların güvende olduğu söylenemez. Masumca en sevdikleri web sitelerini arayan veya bu sitelerde bulunan kötü amaçlı reklamlara tıklayan çocuklar bir anda kendilerini pornografi sitelerinde bulabilir.

Ebeveynler sokakta oyun oynayan hatta bahçelerinde bile oyun oynayan çocuklarının güvenliğinden endişelidir. Sürekli çocuklarını takip ederler. Ama korumasız bir bilgisayarda takip edebilmeleri oldukça zordur. Ondan dolayı bilgisayarınızdan antivirüs programını eksik etmeyin.

 

3.Kişisel Verilerinizin Çalınması Ve Kötüye Kullanılması

Siber suçlar dünyasında her geçen gün artan yasadışı faaliyetlerdir. Açtığınız basit bir eposta üzerinden bulaşan bu virüsler belgelerinize bulaşabilir , belgelerinizi tarayabilir , belgelerinizde bulunan verileri veya internet bankacılığı bilgilerinizi kötü niyetli yazılımcılara iletebilir. Bilgisayarınızda antivirüs kullanmadığınız zaman bu kötü niyetli kişilere yol açmış bulunmaktasınız.

Kötü niyetli yazılımcılar artık o kadar kendilerini geliştirdiler ki klavye üzerinden girilen girişleri okuyabiliyorlar. Buda kişisel bilgilerinizin çalınmasında kolaylık sağlıyor.

 

4.Sabit Sürücü Arızaları

 

Kötü niyetli yazılımcılar tarafından hazırlanan daha tehlikeli virüsler bilgisayarınızın sabit diskindeki verileri silebilir veya istenilen fidye ödendiği taktirde bu verileri getirebilir. Özellikle ticari verilerin bulunduğu bilgisayarlardaki silinen veriler şirkete veya şahısa oldukça zarar vermektedir. Daha kötüsü virüsler artık kötü niyetli yazılımcılar ile bağlantı kurmadan direk dosyaları silebilir veya zarar verebilirler.

            Bazı kötü niyetli virüslerin bilgisayarlar donanımlarına zarar verdiği söylenmektedir. Özellikle sabit disklerde kalıcı hasar açan virüsler size oldukça maliyetli zararlar açabilmektedir.


5.Suçlu Olabilirsiniz 

Bir hackerin gizlendiği kapı olmayı kim ister ki ? Bir çok bilgisayar korsanı yakalanmamak için kurbanlarının bilgisayarlarına gizlenmektedirler. Kurbanlarının ip numarasını kullanarak yasa dışı işlemler yapmaktadırlar. Önemsiz olarak görülen epostaları açan kullanıcıların bilgisayarlarına bulaşan virüsler kullanıcıların bilgisi dışında veri depolama , bilgisayar işlem gücünü kullanma veya kripto para kazıma gibi işlemler yapmaktadır.

 

Ücretsiz veya cüzi bir ücret ile kullanacağınız antivirüs programları bu tür olumsuzlukları engelleyebilmektedir.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)