» » telefonlar için en iyi 10 güvenlik önlemi
Makale Ekle

Android yazılımlı telefonların günümüzde baskın olduğu doğrudur. Günümüzde milyonlarca kullanıcısı olan androidin güvenlik önlemi güçlü olmasının aksine çok zayıf bir durumdadır. Biz antivirus.info.tr sitesi olarak android yazılımlı telefonlarda nasıl güvenlik sağlayabileceğinizi inceledik ve bunları sizlerle paylaşmak isteriz.

 

  • Bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmeyin

Android tabletlerde veya telefonlarda kötü amaçlı yazılımlara yakalanmanın en kolay yolu Google play mağazası dışından uygulama indirmektir. Apk uzantısı olarak internet üzerinden paylaşılan uygulamalara genellikle kötü niyetli yazılımlar eklenmektedir. Özellikle ücretli uygulamaları ücretsiz indirmek isteyen kullanıcılarımız bu tuzaklara düşmektedir. İndirdiğiniz uygulamayı yüklediğiniz andan itibaren içindeki kötü niyetli yazılım kişisel verilerinizi sızdırmaya başlayacaktır. Uygulama silindiğinde kötü niyetli yazılımlarda etkisiz kalacaktır ama veriler çalındıktan sonra çok geç olabilir.

Ayarlar bölümünden bilinmeyen kaynakları engelleyerek dışarıdan uygulama yüklemesini engelleyebilirsiniz. Unutmayı bilginiz dışında da kötü niyetli yazılımlar yüklenebilir ondan dolayı bilinmeyen kaynakları engelleme olayı sürekli aktif olmalıdır.

 

  • Uygulamalarınız ve android sürümünüz sürekli güncel olsun

Firmanız android sistem sürümünü güncellemese de telefonda bulunan uygulamaları sürekli Google play üzerinden güncelleyin. Telefonunuzda hafıza sorunu varsa kullanılmayan Google ve silinemeyen uygulamaları devre dışı bırakın. Bu güncellemeleri kaldıracak, uygulamayı etkisiz hale getirecektir. Buda sizin için fazladan hafıza demektir. Unutmayın kötü niyetli yazılımcılar uygulamalardan oluşan açıklardan telefonunuza ulaşabilir ve kişisel bilgilerinizi çalabilirler.

 

  • Antivirüs programı indirin

Android için en iyi antivirüs programları olan makalemizi inceleyerek telefonunuz için bir antivirüs programı indirebilirsiniz. Birçok sürümü ücretsiz sunulan telefon koruma araçları güvenliğinizi her zaman daha üst seviyede tutacaktır.

 

  • Güvenli olmayan , Bilinmeyen wifi ağlarından uzak durun

Bir terminal veya başka bir yerde ücretsiz wifi paylaşımı sunulabilir. Bunlar ne kadar gözünüze güzel görünse de aslında kötü niyetli yazılımcılar ana sunucuyu ele geçirmiş olabilir. Özellikle eski android sürümü kullanan ve bu tür ağlara bağlanan kişiler büyük risk altındadır. Kötü niyetli yazılımcı kredi kartı, internet bankacılığı, kişisel bilgiler ve diğer bilgilerinizi ağ üzerinden kolaylıkla görebilir ve ele geçirebilir.

 

  • Uzaktan silme aracı yükleyin

Android yazılımlı cihazlarını çalınabilir veya kayıp olabilir. Ondan dolayı bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir buda sizin için büyük bir sorun olacaktır. Sadece Google play üzerinden yüklediğiniz basit bir uygulama bile uzaktan verdiğiniz talimat ile cihazınızı silebilir. Cihazdaki uygulama internet bağlantısı sağladığı andan itibaren bu komutu alır ve silme işlemine başlar. Günümüzde genellikle mobil antivirüs programlarının hepsi bu silme özelliğini sunmaktadır. Biz antivirus.info.tr olarak herhangi bir çalıntı olayında uzaktan veri silmek için Kaspersky Mobile ve Avast mobile antivirüs uygulamalarını önermekteyiz.

 

  • Kişisel verilerinizi bir şifreleme katmanında tutun

Android yazılımlı telefonlarda doğal olarak kişisel verilerinizi barındırabilirsiniz. Ama unutmayın kötü niyetli yazılımcıların ilk hedefi kişisel verilerinizi ele geçirmektedir. Ondan dolayı bu kişisel verilerinizi güvende tutabilecek ayrı depolama alanı açan ve şifreleyen uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan en popüler olan Msecure uygulamasıdır. Uygulama kendi içinde depolama alanı açarak kişisel verilerinizi onun içinde saklar ve bu depolama alanına girmek için güvenlik duvarını geçmeniz gerekir. Belirlediğiniz şifreyi giremeyen kişiler bu verilere ulaşamazlar. Buda kişisel verilerinizi güvende tutmak için oldukça iyi bir yoldur.

 

  • SMS lere dikkat edin

Kötü niyetli yazılımcıların özellikle faturalı hat kullanan müşterilere yaptığı saldırılardan birisidir. Sms üzerinden fırsat adında gönderilen mesajlarda kullanıcıların linklere tıklanması istenir. Linklere tıklayan kullanıcılara bir web sitesi açılır ve buradan onaylama kodu gönderildiği ve onaylama kodunun girilmesi gerektiği söylenir. Kullanıcılar bilinçsiz halde bu kodları girerse ne olduğunu bilmediği yerlerde ücretli üyelik açmış olurlar. Bunlar genellikle aylık 200TL gibi büyük rakamlardır ve sözleşmelidir. Belirli süreyi geçmeden iptal edemezsiniz. En kötüsü de ne tür bir hizmete üye olduğunuzu bilmemenizdir.

 

  • İnternet tarayıcısı olarak Chromeyi tercih edin

Android telefonlarda Google chrome hem koruma hem de performans sağlamaktadır. Kendi tabanında bulunan basit bir virüs tarayıcısı ve şifreleme tekniği ile kişisel verileriniz oldukça güvende sağlayacaktır. Google chrome tarayıcısı sürekli kendisini geliştirmekte ve güncellemektedir.

 

  • Ekran kilidi koyun

Telefonunuzu bir yerlerde unutabilirsiniz. Ondan dolayı kötü niyetli kişiler kişisel bilgilerinizi çalabilir. Basit bir güvenlik önlemi gibi görülen ekran kilidi uygulaması aslında güvenliğiniz için oldukça faydalıdır.

 

  • Çalınmalara karşı konum gönderen aracı kullanın

Google play üzerinden çalınma olaylarına karşı konum gönderen uygulamalar bulunmaktadır. Telefonunuz mu çalındı o anda internet bağlantısı kurarsa hemen size bir mail ile konum gönderecektir. Böylece hırsızı hemen bulabilir ve telefonunuzu kurtarabilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise çalınan telefonunuzun konumunu Google play üzerinden bulmaktır. Bilgisayarınızdan Google play sitesine girerek yeniden yüklemeyi deneyin. (Dikkat : Bilgisayarınızdaki gmail hesabı ile telefonunuzdaki gmail hesabı aynı olmalıdır) O anda Google play telefon konumunu gösterecektir.

Son olarak söylemek gerekirse ; Android yazılımlı telefonlar hayatımızın önemli bir parçası olmuş durumda. İnternet bankacılığı , kişisel işlemler ve birçoğu artık android telefonlar üzerinden yapılmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre kötü niyetli yazılımcıların telefonlara saldırma oranının yükseldiği görülmüştür. Ondan dolayı telefonunuzdaki bilgileri güvenli tutmanız gereklidir. Bu önlemleri alma zamanınızın olduğunu düşünmüyorsanız Google play üzerinden antivirüs programı yüklemenizi önermekteyiz.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)