» » Antivirüsün Faydaları
Makale Ekle

Günümüzde bilgisayar kullanıcıları antivirüs programı kullanmanın gereksiz olduğunu söylemektedirler. Siber saldırılar her geçen gün arttığından ve şekil değiştirdiğinden dolayı antivirüs programının bulunmadığı bilgisayar her zaman risktedir. Biz antivirüs.info.tr sitesi olarak antivirüsün faydalarını 7 maddede açıklamak isteriz.

 

 

Bilgisayarınızı virüslerden korur

Virüsler bilgisayar kullanıcılarına zarar vermek için kötü niyetli yazılımcılar tarafından hazırlanan programlardır. Bu virüsler kötü niyetli yazılımcıların isteklerine göre bilgisayarlarınıza her türden zarar verebilecek bir güce sahiptirler. Bilgisayarınızdaki dosyaları tamamen kilitleyerek erişimi engelleyebilir, bilgisayarınızdaki kişisel verilerinizi çalarak kötü niyetli yazılımcılara gönderebilir, bilgisayarınıza donanımsal olarak zarar verebilir ve birçok size zararlı olacak işlemler yapabilir. Karşınızdakiler siber korsanlar olduğundan dolayı merhamet beklemeyin.

Ancak güçlü bir antivirüs programı sayesinde bu tür kötü yazılımcılardan korunabilirsiniz. Kötü niyetli yazılımları anında etkisiz hale getiren antivirüs programları siber korsanlara karşı sizi korumaktadır.


 

Hackerlerden korur

Hackerler virüslerin insan versiyonları diyebiliriz. Amaçları kredi kartı, banka hesabı gibi önemli verileri çalmaktır. Genellikle kişisel bilgisayarları ele geçirmek için çabalamaktadırlar. Bazı hackerler sizlerin bilgisayarını kötü amaçları için kullanabilirler. Bilgisayarınız üzerinden gizlenerek kötü niyetli saldırılar yapabilirler buda bilgisayar kullanıcılarını suçlu duruma düşürmektedir.

Güçlü bir antivirüs programı bu bilgisayar korsanları tarafında kullanılan keylogger gibi casus yazılımları veya diğer şüpheli dosyaları anında algılar ve engellerler. Sonra sizden yetki isteyerek bu programları tamamen engellerler.

 

Dosyalarınızın bozulmasını engeller

Kötü amaçlı yazılımların başka bir amacı ise dosyalarınıza zarar vermek ve korunmak için dosyalarınızın uç köşesine yerleşmektir. Antivirüs programları bu tür kötü niyetli yazılımları anında tespit eder, Kişisel dosyalarınıza zarar vermesini engeller ve dosyalarınıza zarar vermeden bu kötü niyetli yazılımları silerler.

Bilgisayarınızda başta kurulu antivirüs programı var ise dosyalarınıza zarar vermek isteyen bu kötü niyetli yazılımlar bilgisayarınıza giriş yapmadan engellenir.

 

Spamcılardan Korur

Arkadaşınızdan mail geldiğini gördünüz ve içini açtığında kötü niyetli bir yazılım olduğunu anladınız. Arkadaşınız iyi biri ve onun böyle kötülükler yapabileceğine inanmıyorsunuz. Haklısınız arkadaşınızın bilgisi olmadan bilgisayarında olan virüs spam mailleri gönderiyor olabilir. Arkadaşınız bilgisayarına belki bir antivirüs programı kursaydı size ve diğer kişilere karşı mahcup durumda olmayacaktır.

Antivirüs programları spam e-mail göndermek isteyen virüsleri engeller. E-posta ile gelen virüsleride engeller. Ondan dolayı e-postanızı güvenlik altına almak istiyorsanız kesinlikle antivirüs programlarını tercih etmelisiniz.  

 

Bilgisayarınızın ömrünü uzatır

Virüsler bilgisayarınıza bulaştığı zaman sürekli arka planda işlemler yapmaktadır. Bu işlemler bilgisayarınızın donanımına yavaş yavaş zarar vermektedir. Siz farkında olmasanız da bilgisayarınızda bulunan virüsler bilgisayarınızın performansından çalmaktadır. Ayrıca bilgisayarınız zombi (ddos attack) olduysa sürekli internet kullanımı ve performans harcayacaktır.

Sadece performans harcayabileceğini düşünmeyin. İşletim sistemini çökertebilecek güçte virüslerin de bulunduğunu unutmayın. Böylece önemli verilerinizi kayıp edebilir ve verilerinizi kurtarmak için masraflar yapabilirsiniz.

Yukarıdaki iki paragrafın kısmen en iyileri olduğunu söyleyebiliriz. Bazı virüsler bios yazılımlarına hüküm edecek güçtedirler. Bu virüsler açıldığı anda bilgisayarınızın bios yazılımını çökertebilir, bios yazılımını silebilir, veri diskinizi zorlayarak yakabilir ve bilgisayarınıza bir çok gerçek anlamda zarar verebilirler.

İyi bir antivirüs programı bu virüsleri anında tespit ederek engelleyecektir.

 

Çocuklarınız için güvenli gezinti

Antivirüs programı olmayan bilgisayarın internet bağlantısı dünya üzerindeki bütün ağlara açıktır. Çocuğunuz bilinçsiz de olsa gördüğü reklamlar ile kötü niyetli web sitelerine giriş yapabilir. Bu siteler çocuğunuzun ahlak yapısını ve ruh sağlığını bozabilir. Ondan dolayı bilgisayarınızda bulunan antivirüs programı bu tür kötü içerik barındıran web sitelerini engellemektedir.  Böylece çocuğunuz istese de bu tür sitelere giremez.

Tanıdıklarınız içinde koruma

Kötü niyetli virüslerin ilk amacının çoğalmak olduğunu günümüzdeki her bilgisayar kullanıcısı bilmektedir. Bilgisayarınızda bulunan virüsler taktığınız anda taşınabilir veri depolama aygıtınıza bulaşabilir. Bu depolama aygıtınızı başka bir bilgisayara taktığınız anda virüs o bilgisayara da bulaşabilir. Kısacası kötü niyetli yazılımları taşıyan bir taşıyıcı olabilirsiniz.

Antivirüs programları bilgisayarınıza takılan taşınabilir bellekleri anında tarayarak bu tür kötü niyetli yazılımları tespit edebilir ve engelleyebilir.

Sonuç

Bilgisayarınıza antivirüs programı kurmak sizin için her zaman faydalı olacaktır. Biz bu konumuzda 7 madde belirtsek de her geçen gün yeni bilgisayar tehditleri çıkmaktadır. Antivirüs programları sürekli kendilerini güncellediklerinden dolayı bu tehditleri en kısa sürede tanır ve güncellemelerine ekler. Böylece kullanıcılar oldukça güvenli olarak internet üzerinden gezebilirler. En güzel yönlerden birisi günümüzde birçok antivirüs programının bulunmasıdır. Ayrıca ücretsiz antivirüs programlarının bulunması da kullanıcıları antivirüs kullanması için bir avantajdır. Bilgisayarınızı koruma konusuna önem veriyorsanız Kaspesky gibi popüler antivirüs programlarını tercih edebilirsiniz.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)