» » Ücretli Antivirüs ve Ücretsiz Antivirüs: Hangisini Almalısınız?
Makale Ekle

Günümüz de antivirüs yazılımları iki geniş gruba ayrılıyor: ücretsiz yazılımlar ve ücretli yazılımlar (genellikle ücretli veya premium uygulamalar olarak bilinir)


Açıkçası ikisi arasındaki fark, birinin finansal bir harcama içermesi ve diğerin de bu faktörün bulunmamasıdır. Bu yazıda, bu iki seçenek arasında sizin için en iyi seçimin hangisi olduğuna bakacağız ve karar vermenize yardımcı olacak çeşitli temel faktörleri sunacağız.

Bütçe

Dikkate alınacak ilk ve en belirgin faktör bütçenizdir. Bilgisyarınız ve yüklediğiniz yazılım söz konusu olduğunda gerçekten çok az bir bütçeye sahipseniz, ücretsiz bir antivirüs yazılımı kesinlikle daha cazip bir seçenektir. 


Ancak indirip yüklediğiniz ücretsiz antivirüs yazılımlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Daha önce hiç duymadığınız bir şirketin uygulamasını veya eski bir antivirüs uygulamasını kesinlikle kullanmayın. Bunların yanı sıra ücretli olan yazılımlarda da belli bir süre içerisinde memnun kalmazsanız para iade yapabileceğinizi unutmayın.


Özellikleri

Ücretsiz virüs korumasıyla, yalnızca temel bir özellik seti elde edersiniz. Bu uygulamalar yalnızca temel antivirüs motorunu ve belki de birkaç ek savunma özelliğini bulundurabilir. Ancak satıcılar, ücretli ürünleri için tüm önemli özellikleri bulundurur.


Premium sürümlerle, genellikle ekstra fidye yazılımı koruma veya kimlik avı önleme teknolojisiyle web koruması veya belki de özel tasarlanmış güvenli bir tarayıcı gibi önemli özelliklere sahip olabilirsiniz. Sizi çevrimiçi olarak koruyan bu tür özelliklerle daha da güvende olacaksınız. Benzer şekilde, ebeveyn denetimleri ve sosyal medya izleme araçlarının benzerleri genellikle ücretli güvenlik uygulamalarında olduğundan, bir aileye sahip olanlar, çocukları çevrimiçiyken güvende olması için bu tür özelliklere ödeme yapmak isteyebilirler.


Reklamlar

Reklamlar, dikkate alınması gereken bir diğer önemli konudur. Ücretsiz ürünler söz konusu olduğunda, genellikle bir tür reklam söz konusu olacaktır. Bu, her tür şey için reklamlar veya premium sürüme geçmenizi öneren basit mesajlar olabilir, ancak büyük olasılıkla çeşitli pop-up'larla karşılacaksınız.


Ücretli bir antivirüs uygulamasında bunların hiçbiri yoktur. Öyleyse, buna bakmanın başka bir yolu da, ücretsiz bir antivirüs ile ürün için etkili bir şekilde ödeme yapıyor olmanız olabilir.


Destek

Ücretli ve ücretsiz ürünler arasındaki bir diğer önemli fark, birinci sınıf bir antivirüs ile tam kapsamlı bir teknik destek paketi almanızdır. Bu genellikle, şirketin temsilcileriyle telefonla veya çevrimiçi canlı sohbet yoluyla konuşmanıza olanak tanıyan 7/24 destek anlamına gelir ve bu da sorun giderme için gerçekten yararlı olabilir.


Elbette ücretsiz virüs koruması size herhangi bir garanti vermez ve aldığınız destek genellikle basit SSS'lerle veya kullanıcıların değişen başarı seviyelerinde birbirlerine yardım etmeye çalıştıkları forumlarla sınırlıdır.


Bu sorunun cevabı elbette tam olarak ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Genel olarak konuşursak, ücretli antivirüs, sunulan ekstra özellikler, özellikle yeni başlayanlar için çok yararlıdır. Bunların yanı sıra iyi destek ve sinir bozucu reklamların olmaması da önemli etkenlerdendir.


Bununla birlikte, ücretsiz bir uygulama, PC'nizin sağlam temel koruması için mükemmel bir seçenektir. Popüler güvenlik şirketlerinin geliştirdiği antivirüs yazılımlarının ücretsiz versiyonlarını kullanmak size hiçbir zarar vermez. Bundan dolayı ihtiyaçlarınıza yönelik harcama yapmanızı öneriririz.


Windows 10 yüklü olan bilgisayarınızda kullanabileceğiniz en iyi antivirüsler yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)