» » Bitcoin cüzdan güvenliği için ipucları
Makale Ekle

Bitcoin dünya üzerinde kullanılan en büyük kripto para birimidir. Bitcoin para biriminin herhangi bir banka sistemi olmadığından dolayı kişisel bilgisayarlar veya özel sunucularda barınmaktadır. Ama bir sorun var. Günümüzdeki değeri 40.000TL ye yakın olan bitcoinleri çalmak isteyen kötü niyetli yazılımcılarda çok olacaktır. Ondan dolayı bilgisayarınızda barındırdığınız veya sunucularda barınan bitcoinler basit bir virüs ile tamamen elinizden çalınabilir. Antivirüs.info.tr olarak bitcoinlerinizi nasıl güvene alabileceğinizi maddeler halinde açıklamış bulunmaktayız.

 

 • Bitcoinleri barındırdığınız cüzdanınızı güvence altına alın

Gerçek hayatta olduğu gibi sanal bitcoin cüzdanınızı da güvence altına almanız gereklidir. Bitcoinlerin transferi oldukça kolaydır ve kötü niyetli yazılımcılar bu cüzdandaki bitcoinlerinizi saniyeler içinde çalabilir. Kişisel bilgisayarınızda veya telefonunuzda bitcoin barındırmak oldukça büyük bir risktir. Bu cüzdan sağlayıcılarını iyi incelediğinizde veya kişisel cihazınızda bulunan cüzdanları doğru bir şekilde kullandığınızda oldukça büyük bir güvenlik önlemi elde edebilirsiniz.

Cüzdan uygulamaları paranızı koruma sorumluğunu tamamen sizlere vermektedir. Ondan dolayı cihazınızda kesinlikle bir antivirüs programı bulundurmanız gereklidir. Biz özellikle kaspersky antivirüs programını önermekteyiz.

 

 • Çevrimiçi hizmetlere dikkat edin

Bazı kullanıcılar paralarını güvenli sunucularda barındırmak istemektedir. Bir çok bitcoin koruma hizmeti sağlayan firmalar güvenlik açığından dolayı sunucuda barınan bitcoinleri çaldırmış ve bundan dolayı iflas etmişlerdir. Özellikle bu barındırma sistemi bir banka sistemi olmadığından dolayı sigorta yapmamaktadır. Ondan dolayı kullanıcılar bu riski almak istememektedirler. Hatta bazı firmaların dolandırıcı olup belli bir bitcoinleri topladıktan sonra kayıp oldukları görünmektedir. Ondan dolayı çevrim içi bitcoin barındırma hizmetine kullanıcılar pek yanaşmamaktadır. Özellikle ikinci bir bilgisayar alan kullanıcılar bitcoinlerini onun içinde saklamaktadır. Bu bilgisayarların kesinlikle bir ağ (internet) bağlantısı bulunmamaktadır.

 

 • Bitcoinlerinizi bölüm

Günlük hayatta yaptığımız ihtiyaç kadar para olayını bitcoinlerde de yapabilirsiniz. Bu sizini için güvenli olacaktır. Sizler 1000 tl ile gezerken huzursuz olursunuz ama günlük harcamanız 75 tl ise 100 tl ile gezmek sizin için daha iyi olacaktır. Bitcoinlerinizide harcamalarınıza göre bölün. Genel olarak telefonda , bilgisayarda bitcoinlerin küçük bir miktarını tutmak ve geri kalan bitcoinleri harici hdd , harici güvenli bilgisayarda tutmak iyi bir uygulamadır.  

 • Bitcoin cüzdanlarınızı yedekleyin

   

Bilişim sektörü ile doğan yedekleme her zaman güvenilirdir. Bitcoinlerinizin barındığı cihazlar arızalandığı zaman veriler kurtarılamayacak hale gelebilir. Buda bitcoin cüzdanınızı kayıp etmek demektir.

Bir başka yöntem ise bitcoin cüzdanlarınızı şifrelemenizdir. Cep telefonunuz veya bilgisayarlarınız çalındığı anda bitcoin cüzdanınız bitcoinleri kurtarmanızda bu şifre ile izin verebilir.

 • Tüm Cihazı yedekleyin

Sadece cüzdanlarınızı yedeklemek ile kalmayın. Bütün bitcoin cüzdanları çok özel bir şifreleme kullanmaktadır. Bitcoinleriniz kayıp olduğu takdirde bu özel şifrelemeyi kullanarak bitcoinlerinizin büyük bir kısmını kurtarabileceğinizi biliyormuydunuz ?

Ondan dolayı geri dönüşüm araçları kullanarak cüzdanınızı kurtarmak aktif hale getirmek imkansızdır.

 

 • Çevrimiçi yedekleme kullanıyorsanız

Çevrimiçi sunucularda barındırdığınız bitcoinler daha büyük risk altındadır. Daha önce söylediğimiz gibi sunucularda barınan bitcoinleri sigortalama olmadığından dolayı çalınan bitcoinlerde büyük zararlar elde etmektesiniz. Ondan dolayı ağ bağlantılarınızda özel bir şifreleme kullanmalısınız.

 

 • Birçok güvenli konum kullanın

Bazı sistemler belli konumlardan giren kişilere bitcoin erişimi vermektedir. Bu ne kadar güvenilir gibi görünse de aslında riskli bir iştir. Farklı bir bölgede olabilir ve o anda bitcoinleriniz saldırıya uğrayabilir. Konum korumasından dolayı bitcoinlerinizi zamanında kurtaramayabilirsiniz. Ondan dolayı sadece bir güvenli konum değil de birden fazla güvenli konum kullanmalısınız.

 • Düzenli yedeklemeler yapın

Kısa zaman içerisinde bitcoin cüzdanları gün içerisinde birkaç kez yedekleme yapabilecek bir sistem kullanmaya geçeceklerdir. Ondan dolayı cüzdanınızı sürekli yedekleyin ve bu yedekleri harici veri depolama aygıtlarında barındırın. Unutmayın cebinizde bulunan bitcoinlerin peşinde oldukça çok hackerler bulunmaktadır. Son zamanlarda fidye yazılımı kullanan kötü niyetli kişiler kendilerini bitcoinlere yönlendirmiş bulunmaktadır.

 • Cüzdanınızı şifreleyin

Bitcoin cüzdanlarını veya akıllı telefonlarınızı şifrelemek sizin için her zaman bir avantaj olacaktır. Herhangi bir para çekmek isteyen hırsızlar bu şifre duvarına takılacaktır. Bu koruma çok güvenlidir ama ne yazık ki keyloger gibi kötü niyetli yazılımlara karşı koruma sağlayamaz.

 • Şifrelerinizi unutmayın

Bitcoin cüzdanlarında şifre hatırlama seçeneği yoktur. Ondan dolayı şifrenizi unuttuğunuz anda paranız tamamen gidecektir. Bitcoinlerde sınırlı bir şifre kurtarma seçeneği bulunmaktadır. Hatta bu şifreleri TC kimlik numaranız gibi ezbere bilmeli hatta bir kağıda not alarak özel bir yerde saklamalısınız.

 • Güçlü bir şifre kullanın

Günümüzde kullanılan basit şifreler kısa süre içerisinde kırılabilmektedir. Sadece harf ve isim gibi tanınabilir şifreler oldukça zayıftır. Güçlü şifrede olması gerekenler harf , sayı , nokta virgül gibi karakterler ve bunlar en az 16 haneli olmalıdır. Güçlü şifreleri hatırlamak oldukça zordur ondan dolayı birden fazla kağıda yazarak bu şifreleri saklayabilirsiniz.

 • Yazılımlarınızı sürekli güncel tutun

Günümüzdeki kötü niyetli yazılımcıların kullandığı en fazla yöntemlerden birisidir yazılım açıklarından cihazlara sızmak. Kendi bilgisayarınızın yazılımları olmasa da bitcoin yazılımlarını sürekli güncel tutmanız gereklidir. Güncellemeler sizlere yeni özellikler getirebilir ve güçlü saldırıları kolaylıkla engelleyebilir. Bilgisayar veya cep telefonunuzda bulunan tüm yazılımları güncellemekte size ek bir koruma sağlayacaktır.

 • Hırsızlığa karşı çoklu imza

Bitcoin cüzdanlarının harcama işlemi yaparken birden çok onay gerektiren imzalama özellikleri bulunmaktadır. Bu bir kuruluş tarafından yönetilmekte ve üyelik onaylarına göre işlemler yapılmaktadır. Genellikle harcamalarınız oylamaya sunulur. 5 üyeden 3ü bu harcamanıza izin verirse harcamalarınızı yapabilirsiniz. Günümüzde yüksek özellikle hizmet sunan bitcoin sunucularında genellikle bu yöntem kullanılmaktadır. Hırsızlığa karşı en güvenilir bitcoin yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

 • Bitcoinleri aileniz bilsin

Güvenilir arkadaşlarınız veya aileniz bitcoinlerinizin olduğunu bilsin. Eğer böyle bir planınız yoksa bitcoinleriniz sonsuda kadar kayıp olacaktır. Bu yöntem hem aileniz için hem de sizin için çok iyi olacaktır. Unutmayın sadece 1 kişinin bildiği milyonlarca dolar değerindeki bitcoinler o kişi gittiğinde ömür boyu kayıp olacaktır.

 

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)