» » İnternet Bankacılığı Güvenliği Sağlamak
Makale Ekle

İnternet bankacılığı günlük yaşantımızda oldukça kolaylık sağlamaktadır. İnternet bankacılığı Fatura ödemeleri olsun , para transfer işlemleri veya diğer işlemleri rahat bir şekilde yapmanızı sağlar. Bankalarda , postanelerde bitmek bilmeyen sıralarda beklemek oldukça can sıkıcı bir durum. İşte internet bankacılığı bu tür işlemleri sıra beklemeden sadece birkaç tık ile yapabilmenizi sağlamaktadır. Ondan dolayı günümüzde birçok işletme , kullanıcılar internet bankacılığı kullanmaktadır. Ama şu bir gerçek ki kötü niyetli kişilerin ilk hedeflerinden birisi internet bankacılığı hesaplarını ele geçirmektir. Ondan dolayı bu kötü niyetli kişilerden internet bankacılığınızı korumak için sizlere birkaç yöntem sunacağız.

 

 • Şifrenizi düzenli olarak değiştirin

İnternet bankacılığını aktif ettiğiniz halde bankanız size ilk girişiniz için geçici bir şifre gönderecektir. Ancak internet bankacılığında sürekli bu şifreyi kullanmanız riskli olacaktır. İnternet bankacılığı hesabınızı güvende tutmak için bu şifreyi değiştirmeniz gereklidir. Ayrıca bankalarınız genellikle 6 ayda bir şifreyi değiştirmenizi önermektedir. Düzenli olarak değiştirilen şifreler internet bankacılığında daha güvenli olmanızı sağlayacaktır. En önemlisi ise şifrenizi daima gizli tutmaktır. Bazı kötü niyetli kişiler sizleri arayarak banka personeli olduğunu söylemektedir. Bu kişiler sizden internet bankacılığı şifresini istemektedir. Kesinlikle banka personeli dahi olsa (Banka personeli şifre istemez) internet bankacılığı şifrenizi kimseye vermeyin.

 

 • Dışarıdaki bilgisayardan mecbur olmadıkça giriş yapmayın

   

İnternet kafeler veya kütüphanelerde bulunan bilgisayarlardan kesinlikle internet bankacılığına giriş yapmayın. Bu bilgisayarlar korumasız olduğundan dolayı kötü niyetli kişilerin virüslerini barındırabilirler ve sürekli kötü niyetli kişiler tarafından takip edilebilirler. Eğer bu tür yerlerden giriş yapmanız gerekiyor ve işiniz acilse çıkış yapmadan önce tarayıcıda bulunan geçmiş , önbellek dosyalarını sildiğinizden emin olun. Ayrıca tarayıcının kimlik bilgilerinizi hatırlamasına izin vermeyin.

 

 • Bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın

   

Bankalarınız kişisel bilgilerinizi eposta veya telefon açarak istemezler. Acil durumlarda kontrol amaçlı “annenizin kızlı soyadı” gibi bilgileri isterler. Bu yüzden banka adıyla gönderilen epostalara veya arayan ve kendisini banka personeli olarak tanıtan kişilere giriş bilgilerinizi vermeyin. Giriş kimliğinizi ve şifrenizi bankanın resmi sitesinden başka sitelere girmeyin. Sitelerin url yapısına dikkat edin taklit edilen o kadar çok kimlik avı siteler var bunların basit url yapısını inceleyerek bu siteleri tespit edebilirsiniz. Örnek olarak “banka.com” alan adıyla resmi web sitesi bulunan bankayı kötü niyetli kişiler taklit ettiğinde “ban-ka.com” gibi gerçek olmayan alan adları kullanacaktır. Giriş yaparken güvenilir url olmasına da dikkat etmelisiniz. Günümüzdeki bütün bankalar güvenli url HTTPS:// özelliği kullanmaktadır. Buda web sitesinin güvenli olduğu anlamına gelir.

 

 • Hesaplarınızı düzenli olarak kontrol edin

   

İnternet üzerinden alışveriş veya çevrimiçi işlem yaptıktan sonra hesaplarınızı kontrol edin. Doğru miktarın hesabınızdan çekilip çekilmediğini doğrulayın. Eğer size sunulan ücretin daha fazlası çekilmiş ise hemen bankanızı arayıp bilgilendirin. Genellikle sms doğrulamasında ne kadar para çekileceği konusunda sizi bankalarınız bilgilendirmektedir.

Tasarruf hesabınızı düzenli olarak kontrol etmeye devam edin

 

 • Her zaman antivirüs kullanın

   

Bilgisayarınızı yeni virüslerden korumak için her zaman lisanslı antivirüsleri tercih etmelisiniz. Antivirüs yazılımlarını korsan olarak ücretsiz kullanabilirsiniz ama ne yazık ki korsan antivirüslerin lisansı sahte olduğundan dolayı veritabanlarını güncelleyemeyecektir. Buda yeni nesil virüslerin bilgisayarınıza bulaşması demektir. Genellikle antivirüs programları güncelleme için sizi sürekli rahatsız edecektir. Bu sizin canınızı sıksa da aslında sizin güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Kullanmadığınız zaman internet bağlantınızı kesin. Kötü niyetli kişiler internet bağlantısı üzerinden bilgisayarınıza sızabilir ve gizli olan bankacılık bilgilerinizi çalabilir. İnternet bankacılığı bilgileri ve diğer önemli verilerinizi korumak için bilgisayarınızı kullanmadığınız vakit internet bağlantısını kesin.

Size mail olarak gönderilen banka url (İnternet adresi)ne tıklayarak gitmek yerine urlyi kendi elinizle yazmak veya google gibi arama motorları üzerinden web sitesine gitmek daha güvenli olacaktır.

Unutmayın kötü niyetli yazılımcılar , internet bankacılığı bilgilerini en kolay sahte oluşturduğu web siteleri ile çalmaktadırlar. Bu sitelere girdiğiniz bilgiler anında kötü niyetli kişilere gönderilmektedir. Sonra sizi ya yanlış giriş yapmakla yada başka yerlere yönlendirmekle meşgul etmektedir. Ondan dolayı bankanızın site url sine dikkat etmelisiniz.

 

 

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)