» » Windows için 10 Güvenlik Yöntemi
Makale Ekle

Bilgisayarınızı formatlattınız sıfırdan temiz bir Windows kurdurdunuz. Peki bu yeni kurulan temiz Windows işletim sistemini nasıl en güvenli hale getirebiliriz. Antivirus.info.tr sitesi olarak Windows 7 , Windows 10 ve diğer Windows sürümlerinde korumayı geliştirmek için ne gibi bir yöntemler kullanabiliriz onu açıklayacağız.

 

 • Windows işletim sisteminizi sürekli güncel tutun

Yapacağınız en önemli güvenlik önlemlerinden birisi Windows işletim sisteminizi güncel tutmak ve yamaları kontrol etmektir. Genellikle ilk kurulumdan itibaren Windows işletim sistemleri kendisini sürekli güncellemektedir ama bazı sistemlerde Windows güncellemeleri kapalı olabilir. Ondan dolayı “Denetim Masasına” gidip otomatik güncelleme sisteminin aktif olup olmadığını kontrol edin.

Eğer Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız başlat menüsüne tıklayın ve arama kutusuna Windows update yazın. Windows update açıldıktan sonra gelişmiş seçenekleri seçin ve otomatik güncellemeler aktif değilse aktif edin.

Windows işletim sistemi sürekli kendisini güncelleyerek yeni nesil kötü niyetli yazılımları tanıyabilir ve bilgisayarınızı kötü niyetli yazılımlara karşı koruyabilir. Ondan dolayı antivirus.info.tr sitesi olarak otomatik güncellemeleri sürekli aktif tutmanızı önermekteyiz.

Sadece Windows için değil mevcut olan bütün işletim sistemlerinizi güvende tutmak için güncellemeyi unutmayın. Kötü niyetli yazılımcılar hala kullanıcıların sistemlerindeki açıkları bulmaya ve bu açıklardan faydalanarak kullanıcılara zarar vermeye çalışmaktadır. Bu yöntemler ne yazık ki daha halen işe yaramakta ve kötü niyetli yazılımcılara çok para kazanmaktadır.

 

 • Yazılımlarınızı güncelleyin

Sadece Windows işletim sistemini güncelleyerek güvende tutamazsınız. Ondan dolayı yazılımlarınızı da güncellemeniz gereklidir. Yazılımlarınızın güncel ve güvenlik yamalarının yüklü olduğundan emin olun.

Özellikle internet üzerindeki web sitelerinde kullanılan java , adobe flash player , acrobat reader gibi popüler yazılımlar sürekli güncel tutulmalıdır. Çünkü kötü niyetli yazılımcılar bu yazılımlar ile saldırmaktadır. Güncelliğini yitirmiş bu yazılımlar kötü niyetli kişilerin kişisel verilerinize daha kolay ulaşmasına olanak sağlayacaktır.

Bu yazılımlar her zaman kötü niyetli kişilerin popüler aracı olduğundan dolayı kesinlikle otomatik güncellemelerine izin vermelisiniz. Güncellemeleri el ile yapma yöntemini kesinlikle önermiyoruz.

 

 • Sistem geri yükleme noktası oluşturun

Windows işletim sistemlerini güncellediyseniz bir sonraki adımınız bir geri yükleme noktası oluşturmak olacaktır. Sistem geri yükleme noktası oldukça önemli bir durumdur.

Bunu yapmak için Başlata tıklayarak denetim masasına gidin. Sistem ve bakım bölümünden sistemi seçin. Ondan sonra sistem korumasını seçin ve oluştur düğmesine basın.

Antivirus.info.tr sitesi olarak sistem geri yükleme noktasını ilk olarak Windows yüklendikten sonra oluşturmanızı önermekteyiz. Temiz yüklemeye ilk format gibi isimler koyabilirsiniz. Ondan sonra sürücüleri veya uygulamaları kurmaya devam edersiniz. Sürücü yazılımlarından birisi sorun yarattı ve Windows işletim sistemi bozulduysa geri yükleme noktasını kullanarak ilk günkü format atıldığı hale dönebilirsiniz.

 

 • Antivirüs programları yükleyin

Antivirüs programlarını resmi web sitelerinden indirin. Dışarıdan indirdiğiniz kaçak lisanslı antivirüs yazılımları size zarardan başka bir şey getirmeyecektir. Antivirüs programı seçerken özelliklere dikkat etmeniz önerilmektedir. Özellikle gerçek zamanlı koruma , otomatik güncelleme ve güvenlik duvarı içermesini önermekteyiz. Şu anda antivirüs programınız yok ve antivirüs seçiminde kararsız kaldıysanız sizlere kaspersky antivirüs programını önermekteyim. Seçeceğiniz antivirüs programının ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını kontrol etmek için resmi web sitesindeki kılavuzlarını inceleyin. Güvenlik duvarı olmayan bir güvenlik ürünü yüklemeyi seçerseniz , Windows güvenlik duvarını açtığınızdan emin olun.

Windows güvenlik duvarının açık olduğunu bilmiyor olabilir veya açmak isteyebilirsiniz. Ondan dolayı Denetim masasına gidin , sistem ve güvenliği bulun ve ardından Windows Defender Güvenlik duvarını seçin. Buradan güvenlik duvarını açabilir veya kapatabilirsiniz.

 • Çok katmanlı koruma sağlamak için

Antivirus.info.tr sitemizde bulunan daha önceki konularda siber saldırıların ne kadar çok yükseldiğini açıkladık. Antivirüs programları çevrimiçi tehditlerin yükselişine ayak uyduramayabilir. Çünkü yeni çıkan kötü niyetli yazılımı hiçbir antivirüs görmeden tanıyamaz.

Yeni nesil kötü niyetli yazılımlar genellikle kullanıcıların verilerini güvende tutma amacıyla geldiğini göstererek antivirüs programlarını saptırmaya ve atlatmaya çalışmaktadır. Bu tür virüslerin tespit edilme oranı oldukça düşüktür ama belli bir süre sonra tanınan bu virüsler antivirüslerin veritabanına eklenerek engellenmektedir.

Ondan dolayı birden fazla katmanı bulunan birçok yönden koruma sağlayabilecek antivirüs programlarını seçin. Ayrıca antivirüs programları ile çakışmayan ek güvenlik duvarlarıda kullanabilirsiniz.

 

 • Sistemi yedekleyin

İlk formattan sonra işletim sistemini yedeklediniz. Bundan sonra uygulamalarınızı yükledi , Windows işletim sistemini güncelledi hatta ek güvenlik ürünleri yüklediniz. Bu temiz yüklemelerden sonra tekrar bir geri yükleme noktası oluşturun. Çünkü sıfırdan yeniden yükleme yapmak yorucu olabilir.

Yukarıdaki yöntemler sizleri kötü niyetli yazılımlardan korumak içindir. Ama bilgileriniz sadece kötü niyetli yazılımlardan dolayı zarar görmeyebilir. Bilgisayarınızda oluşan donanımsal sorunlar ile de verilerinizi kalıcı olarak kayıp edebilirsiniz. Ondan dolayı verilerinizin güvende kalması için çevrimiçi yedekleme hizmetlerini de kullanarak verilerinizi iki kat güvenlik altına alabilirsiniz.

Genellikle yedekleme hizmeti sunan firmaların büyük olmasına dikkat ediniz. İstenildiği zaman verilerinize ulaşım sorunu yaşamak , güvenli olmayan sunucularda verilerinizin çalınma ihtimali olması çok can sıkıcı bir durum. Firmalar çeşitli şifreleme yöntemi kullanarak veri depolama hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca bu yedekleme sistemlerinin arayüzü kullanıcılar için kolay olmalıdır.

Aynı zamanda Windows yedekleme sistemini kullanarak yedeklerinizi harici bir belleğe aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için Denetim masasına gidin ve Yedekle ve Geri yükle seçeneğine tıklayın. Buradan zamanlı otomatik yedekleme programı oluşturabilir, yedeklerinizi indirerek harici bir diske aktarabilirsiniz. Hatta ağ üzerinden başka sunuculara otomatik yedekleme yapabilirsiniz.

 

 • Standart bir kullanıcı hesabı kullanın

Windows üzerindeki kullanıcı hesaplarının belirli bir yetkileri bulunmaktadır. Yönetici hesabı kullanmak ne kadar hoşunuza gitse de riskleri yanında getirecektir. Ondan dolayı oluşturduğunuz standart bir kullanıcı hesabı ile riskleri engelleyecek bir adım atabilirsiniz.

Standart kullanıcılar bilgisayar üzerinde günlük işlemlerini yapabilir. Kısıtlama konusuna gelecek olursak Windows dosyalarını silme , Windows dosyalarında değişiklik yapma gibi engellemeleri bulunmaktadır. Buda sizin için ek bir güvenlik duvarıdır. Ama söylediğim gibi günlük işlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Ayrıca standart kullanıcı hesabıyla sistem ayarlarını değiştirmek , yeni bir yazılım kurmak , donanım yüklemek veya değiştirmek veya kullanıcı adı veya parola değiştirmek gibi şeyleri yapamazsınız. İşte bundan dolayı standart kullanıcı hesabı kullanmanızı önermekteyiz.

Bir uygulama yüklemek veya bu uygulamayı değiştirmek istiyorsanız yönetici hesabını kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Ayrıca Windows hesabınız için güçlü bir parola kullanmanızı önermekteyiz. Standart kullanıcı hesabına bulaşan kötü niyetli yazılımlar sisteme tamamen zarar vermezler sınırda takılıp kalırlar. Böylece kolaylıkla tespit edilip hemen engellenebilirler.

 • Kullanıcı hesabı kontrolünü etkinleştirin

Kullanıcı hesabı denetim olayı Windows işletim sistemindeki yetkisiz değişiklikler yapılmasını önleyen bir güvenlik özelliğidir. Birçok kullanıcı için çok can sıkıcı bir durumdur. Windows kurulduğundan itibaren çıkan bu özelliği devre dışı bırakmaktadırlar. Biz antivirus.info.tr sitesi olarak bu özelliği kapatmanızı kesinlikle önermiyoruz. UAC’ı kapatmak yerine kontrol panelindeki güvenlik seviyesini düşürerek yoğunluk seviyesini azaltabilirsiniz.

UAC, bilgisayarınıza hangi değişikliklerin yapılacağını izler. Bir programı yüklemek veya bir uygulamayı kaldırmak gibi önemli değişikliklerde UAC dan yönetici düzeyinde izin alınması gerekir.

Windows kullanıcılarının kötü niyetli yazılımlara yakalanması durumunda UAC şüpheli yüklemeleri engelleyecek değişikliklerde sizden izin isteyerek yardımcı olacaktır. Buda kötü niyetli yazılımları tespit etmenizde bir avantaj sağlayacaktır.

 

 • Web tarayıcısı güvenliği

Temiz bir Windows kurulumundan sonra yapılması gereken başka bir şey ise tarayıcı güvenliğine dikkat etmenizdir. Web tarayıcınız internete erişmek için bir araç olduğundan dolayı çevrimiçi bağlantıya geçmeden önce güvenlik önlemlerini almanız gerekir.

Özellikle kötü niyetli yazılımcılar web tarayıcınızda kayıtlı olan şifreleri , geçmiş bağlantıları ele geçirmek için uğraşmaktadır. Örneğin ; Adobe Flash kullanıyorsanız sahte web sitelerindeki uygulamalar ile kötü niyetli kişilere kapıyı açabilirsiniz.

İnternet ortamında gezinirken güvende olmak istiyorsanız şu adımlara dikkat etmeniz gerekir ;

 • Tarayıcınız her zaman en son sürümde olmalıdır.
 • Tarayıcınızı her zaman güncel tutun
 • Emin olmadığınız veya şüphelendiğiniz bir web sitesinde özel göz atma oturumunu seçin. Tarayıcınız bunu tespit edecek ve kötü niyetli kişilerin bilgilerinizi çalmasını önleyecektir.

Aşağıdaki tarayıcılar kötü niyetli yazılım barındıran web sitelerini , pop-up pencerelerine yerleştirilmiş kötü amaçlı yazılımları tespit edebilir ve engelleyebilir. Ondan dolayı bu tarayıcıları kullanmanızı önermekteyiz.

Google Chrome

Safari

İnternet Explorer

Mozilla Firefox

Opera ve daha fazlası.

 

10.) Sabit sürücünüz için bir şifreleme yazılımı kullanın

Windows hesabınıza şifre koymuş olsanız bile kötü niyetli kişiler her zaman farklı bir yol arayacaktır. Bulduğu bu yollar ile belgelerinize veya dosyalarınıza yetkisiz erişim sağlayabilecektir. Bu çalınan dosyaları kendi işletim sistemlerinden açabilirler. Özellikle bu tür olaylar için Flash bellek üzerinden açılabilen Linux (Slax) sürümleri kullanmaktadırlar.

Bunun için iyi bir çözüm sabit sürücünüzü şifrelemektir. Bu tüm hassas dosyalarınızı koruyacaktır. Çok rahatlıkla çalınabilecek bir laptopunuz varsa bu güvenlik önlemini kesinlikle kullanmanız gereklidir. Ayrıca aynı olaylar diğer bilgisayarlar içinde geçerlidir.

Windows 7 ile birlikte gelen ücretsiz şifreleme aracı BitLockeri kullanarak sabit sürücülerinizi şifreleyebilirsiniz. BitLocker korumasını etkinleştirdikten sonra kullanıcı hesaplarınızda herhangi bir değişiklik olmaz, kullanıcı parolanız değişmez.

Bu şifreleme aracının yararlarına gelecek olursak ;

Tüm sürücünüzü şifreler, buda bilgisayarınıza ulaşan veya bilgisayarınızı çalan kötü niyetli kişilerin dosyalarınıza ulaşmasını imkansız sağlar.

Bilgisayarınızı kayıp etme veya çalınma durumunda harika bir şifreleme yöntemidir.

Herhangi bir ek yazılım gerektirmez , Windows işletim sistemi içinde gömülü gelmektedir. Ayrıca ek bir şifreleme yazılımına ihtiyacınız yoktur. Başka yazılımlar alternatifler aramak isterseniz internet üzerinde arama yapabilirsiniz.

 

 • İnternette dikkatli olun Şüpheli bağlantılara tıklamayın

Öncelikle bu durumda bağlantılara dikkat etmeniz gereklidir. Bir bankanın sitesine giriyorsunuz ve sitenin adresi https://bankaisimibanka.com.tr gibi bir isimler kullanıyor. Bu isimlerde http://banka-isimi-bankacıx.com veya http://bankaisimi.tk gibi belirsiz url bağlantıları varsa bu siteler sahte ve kötü niyetli siteler olabilir. Bu tür sitelere girdiğiniz bilgiler hemen kötü niyetli kişilere gönderilecek ve sizin için çok geç olacaktır. Ayrıca https:// Güvenli bağlantı kullanan web sitelerine öncelik vermelisiniz.

Goo.gl veya tinyurl gibi bağlantı hizmetler ne kadar faydalı olsa da kötü niyetli kişiler bilinmeyen bağlantıları bunların arkasında gizlemektedir. Bu bağlantıları sosyal medya gibi yerlerde paylaşarak sizleri kötü niyetli siteler yönlendirmektedir. Bu bağlantılara dikkat etmelisiniz.

Bu tür durumlarda yönlendirme dedektörü gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Bunlar şüpheli bağlantıları kontrol ederek sizin güvenliğinizi sağlamaktadır. İnternet üzerinden bilinen en büyük url denetleyicisi VirusTotaldir.

 

Sonuç olarak : Bu anlatımımız sadece sizi güvende tutmak içindir. Bu yöntemler ile Windows işletim sistemlerinizi daha çok güvende tutabilir ve finansal işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz.

 

 

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)