» » Çevrimiçi gezintilerde güvenliği sağlamak
Makale Ekle

İnternet kullanırken bilinçsizce yapacağınız bazı hamleler kötü niyetli yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını sağlayabilir. Gök yüzündeki yıldızların çokluğu kadar bilgisayarınıza da virüs bulaştırmanın çokluğu bulunmaktadır. Kötü niyetli yazılımcılar genellikle kullanıcılara sahte epostalar göndermektedir. Kullanıcılar bu epostalara tıkladığı andan itibaren bilgisayarlarına virüs bulaşmaktadır. Bulaşan bu virüs hızlı bir şekilde bilgisayara yayılmaktadır. Virüs bulaşmış bilgisayarlar yavaş çalışabilir , Pop-up reklamları ile sizi rahatsız edebilir , izniniz olmadan diğer kötü niyetli yazılımları indirebilir veya kişisel bilgilerinizi çalabilir. Siber suçlular sürekli sisteminizi ele geçirmek için yeni yöntemler geliştiriyorlar. Sizler gerekli önlemleri almazsanız çok büyük problemler ile karşılaşabilirsiniz. Modeminizi kapatıp virüsleri pasif hale getirdiğinizi düşünebilirsiniz ama nereye kadar internetsiz kalabilirsiniz ? Ondan dolayı biz antivirus.info.tr sitesi olarak internet üzerinde gezinti yaparken kendinizi nasıl güvenlik altına alabilirsiniz 5 maddede açıkladık.

 

  • Antivirüs yazılımları yükleyin sürekli güncel tutun

Bilgisayarınızın siber saldırılara karşı en iyi savunması antivirüs programlarıdır. Antivirüs programları virüs bulaşmadan virüsü tespit edebilir ve ortadan kaldırabilir. Kötü niyetli yazılımcılar her geçen gün sistemleri ele geçirmek için yeni yöntemler aramakta ve yeni virüsler çıkartmaktadır. Bu tanınmayan virüsler bir bilgisayara bulaştığı andan itibaren antivirüs programları tarafından takip edilmektedir. Antivirüs programları bu tanınmayan virüsün bilgi sızdırması durumunda hemen bulut sunucuları üzerinden taramasını yapmaktadır. Tanınmayan yeni virüs incelendikten sonra kara listeye ve veri tabanına eklenir. Antivirüsler sürekli kendilerini güncellediğinden dolayı bu yeni nesil virüsleri hemen tanıyabilir ve sizleri tehlikeden kurtalabilir. 

Kendinize veya işletmenize en uygun hizmeti sunan antivirüs programlarını araştırın ve bilgisayarınıza kurun. Biz özellikle Kaspersky antivirüs programını önermekteyiz.

 

  • Güvenlik Duvarı kullanın

Güvenlik duvarı bilgisayarınızı bilgisayar korsanlarına karşı yetkisiz erişimden koruyan bir uygulamadır. Genellikle Windows sürümleri ile birlikte gelen güvenlik duvarı aktif olmaktadır. Ama kapalı olabilir ondan dolayı denetim masasından güvenlik duvarını aktif hale getirebilirsiniz. Kişisel olarak kurduğunuz güvenlik duvarı bilgisayarınızı internet tehditlerine karşı oldukça fazla koruyacaktır.

 

  • Güçlü şifre her zaman en iyi dostunuz

Şifrenizin gücü kapınızın sağlamlığı gibidir. Hesaplarınızı sürekli kontrol etmeniz , hesaplarınızı güvende tutacaktır. Güçlü bir şifre sadece harf ve sayılardan oluşmazlar. Harf, sayı , tire , nokta , virgül gibi özel karakterlerden oluşmalı ve en az 16 haneli olmalıdır. Böylece kötü niyetli kişiler bilgisayarınıza girmeye çalıştığında şifreyi kırmak için çok zorlanacaktır. Ayrıca şifrelerinizi belirli zamanlarda değiştirmeniz kötü niyetli kişilerin kırmasını oldukça zorlaştıracak hatta imkansız hale getirecektir.

  • Eposta ve mesajlardaki bilinmeyen linklere tıklamayın

Kötü niyetli yazılımcıların eski yöntemlerinden de olsa günümüzde bu tür bağlantılara tıklayıp mağdur olan kullanıcılar vardır. Artık virüsler bilgisayara bulaştığı andan itibaren listede epostası bulunan kişilere kötü niyetli bağlantılar gönderebilmektedir. Ondan dolayı tanıdığınız kişiden dahi gelen garip epostalara dikkat edin ve bağlantıları açmayın. Tanıdığınız kişilerin bilgisi dışında bu tür bağlantılar gönderilmiş olabilir.

 

  • Önemli siteleri işaretleyin

Düzenli olarak ziyaret ettiğiniz web sitelerini tarayıcınızdaki yer imlerine eklemek iyi fikirdir. Dalgınlığınız ile yanlış yazdığınız bir web sitesi adresi sizi kötü niyetli yazılımların bulunduğu web sitesine yönlendirebilir. Bu kötü niyetli yazılımları barındıran web siteleri bilgisayarınıza zarar verebilir veya kısa sürede kişisel bilgilerinizi sızdırabilir.

Günlük yaşantımızda kendimizi korumak için aldığımız önlemleri çevrimiçi olarak ta almanız gereklidir. Bilgilerinizi isteyen yerlerin güvenli olduğundan kesinlikle emin olmadan kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Herkese açık bir wifi bağlantısında kişisel bilgilerinizin izlenebileceğini kesinlikle unutmayın.

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)