» » E-Posta Adresi Koruma Yöntemleri
Makale Ekle

E-posta hesapları , kişisel arkadaşlarınız , banka veya önemli mektuplar başta olmak üzere günümüzde kullanılan en büyük elektronik posta araçlarıdır. Kötü niyetli kişiler günümüzde en çok eposta adreslerine saldırmaktadır. Onların amaçları eposta adreslerini ele geçirmek, ele geçirdiği hesapları kötü amaçlı kullanmak ve banka bilgilerini çalarak banka hesaplarınızı ele geçirmektir.  Biz antivirus.info.tr sitesi olarak e-posta hesaplarınızı nasıl daha güvenli hale getirebilirsiniz onu açıklayacağız.

 

1.) Güçlü Şifreler

Gmail , Yahoo , Hotmail gibi e-posta hizmet sağlayıcıları farklı güvenlik önlemlerine sahiptir. Bu şirketlerin hepsi kullanıcıların hesabını korumak için yeni güvenlik duvarları geliştirmekte ve güvenlik önlemleri almaktadır. Kötü niyetli kişiler genellikle şifre deneme yöntemi ile e-posta hesaplarınızı ele geçirmeye çalışırlar. Ondan dolayı güçlü bir şifre seçmelisiniz. Güçlü bir şifre diğer insanların tahmin etmesini zorlaştırmaktadır. İnsanlar özellikle doğum yılını  2 kere yan yana yazarak şifre olarak kullanmaktadırlar. Kötü niyeti kişiler facebook profilinize bakarak doğum yılınızı öğrenebilir ve bunu hesabınızı ele geçirmek için kullanabilir. Ondan dolayı hem kişisel bilgileriniz gizli olmalıdır hem de doğum tarihi gibi basit şifreler kullanmamanız gereklidir. Facebook , instagram , eposta şifrelerinizi sürekli 6 ayda bir değiştirin. Böylece kötü niyetli kişilerin hesabınızı ele geçirmesini zorlaştırmış olacaksınız. Güçlü bir şifre en az 8 karakterli olmalı ve içinde sayı , harf , nokta tire gibi karakterler bulunmalıdır. Ayrıca iyi bir şifrede büyük küçük harf karakterleri bulunmaktadır. Kötü niyetli kişiler eposta adresinizi ele geçirmek için ilk olarak “engin , enginsoyisim , engin1994” gibi kişisel bilgileri kullanacaktır. Günümüzde ne yazık ki bu kişisel bilgileri kullanarak hesapları ele geçiren kötü niyetli yazılımcılar çoktur.

 

2.) Karmaşık bir eposta adresiniz olsun

Karmaşık bir eposta adresi kullanmak sizin için daha güvenli olacaktır. Facebook gibi sosyal hesapları ele geçirmek isteyen kötü niyetli kişilerin ilk amacı eposta hesaplarını bulmak olacaktır. Tahmini eposta denemeleri ile eposta adreslerinizi keşif etmeye çalışan kötü niyetli kişilerden korunmanın en kolay yolu adınızla birlikte farklı karakterlere sahip bir eposta adresinizin olmasıdır.

Örnek olarak ;

  1. a) [email protected] (Keşif edilmesi çok kolay)
  2. b) [email protected] (Keşif edilmesi kolay)
  3. c) [email protected] ( Keşif edilmesi kolay)
  4. d) [email protected] ( Keşif edilmesi zor)
  5. e) [email protected] ( Keşif edilmesi çok zor)

     

3.) Bilgisayarınızı her zaman koruyun

Bilgisayarınızı sürekli koruyun. Bilgisayarınızda virüs koruma yazılımı yoksa sürekli risk altındasınız demektir. Biz antivirus.info.tr sitesi olarak bilgisayarınız için Kaspersky antivirüs programını önermekteyiz. Kötü niyetli yazılımcılar bilgisayarınıza kötü niyetli yazılım bulaştırarak eposta hesaplarınızı çalabilir. Ondan dolayı bilgisayarınızda kesinlikle bir antivirüs programı bulunması gereklidir. Ayrıca ücretsiz wifi alanlarında da dikkatli olmanız gereklidir.  Bu tür wifi ağları kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilir ve sizin internet hareketlerinizi izleyebilirler. Antivirüs kullanma imkanınız yoksa evdeki wifi ağını güvende tutmalısınız. Evdeki wifi ağınızı güvenlik altında tutmanın en kolay yolu ise güçlü bir wifi şifresi belirlemenizdir.

 

4.) Eposta bilgilerinizi kimseye vermeyin

Eposta kimliğiniz ve şifreniz tamamen size özel gizli bilgilerdir. Hiçbir şirket çalışanı sizden telefon veya mail üzerinden eposta şifrenizi istemez. Bu tür mailleri gönderen kişiler kötü niyetli kişilerdir. Hesabınıza erişim kazanmak için art arda gönderilen spam mailleri ve bu maillerle gönderilen linklere tıklanma isteği kötü niyetli yazılımcıların oyunlarıdır. Ondan dolayı bilinmeyen epostalardaki linklere tıklamayın sürekli gönderilen aynı türdeki rahatsız edici mesajları spam kutusuna taşıyın. Eğer bu kötü niyetli linklere tıkladınız veya şifrenizi gönderdiniz ve hesabınız ele geçirildiyse hemen eposta sağlayıcınızdan destek alın ve şifre sıfırlama talebinde bulunun. Aynı zamanda yahoo gibi hizmet sağlayıcıları telefon özerinden destek vermektedir.

 

5) Sağlam bir güvenlik sorusu seçin

Hesabınızın şifresini unuttuğunuzda veya hesabınız kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiğinde hesabınızı kurtarmanın en kolay yolu iyi bir güvenlik sorusu belirlemenizdir. Tabi bu güvenlik soruları basit tahmin edilebilir sorular olmamalı. Kötü niyetli kişiler güvenlik soruları ile hesaplarınızı ele geçirmeye çalışırlar. Örnek olarak “memleketin neresi” gibi bir güvenlik sorusuna “Bolucuk , boluçalköy , bolu_1994 , boluluyuz34” gibi tahmin edilmesi zor cevaplar seçilmelidir. Bu kötü niyetli kişilerin hesabınızı güvenlik sorusu ile ele geçirmesini zorlaştıracaktır.

 

6.) Eposta hesabınıza cep telefon numaranızı ekleyin

Google , Hotmail , Yahoo , Yandex gibi birçok eposta sağlayıcıları telefonunuzdan ücret almazlar. Genellikle ücretsiz eposta hizmeti sunan büyük firmalar hesabınızın çalınmasına karşı telefon numaranızı eklemenizi isterler. Böylece çalınan hesabınızın şifresini telefonunuza gelen güvenlik kodu ile değiştirebilirsiniz. Buda epostanızı güvenlik altına almak için oldukça yararlı bir yoldur.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)