» » 9 Adımla Facebook Hesap Güvenligi
Makale Ekle

Facebook günümüzde kullanılan en büyük sosyal ağlardan birisidir. Kullanıcılar arasında bu kadar popüler olan sosyal ağlar kötü niyetli kişilerin hedefi durumuna düşmüştür. Kötü niyetli kişiler kullanıcıların hesaplarını çalmak için çaba göstermekte ve bu hesapları kötü amaçları için kullanmaktadırlar. Biz antivirus.info.tr sitesi olarak Facebook hesabınızın güvenliğini sağlamak için size 9 yöntem göstereceğiz. Ama unutmayın en büyük güvenlik aracı bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda bulunan iyi bir antivirüs yazılımıdır.

 

1.) Güçlü bir şifre oluşturun

Facebook hesabınızı güvende tutmanın en önemli yollarından birisi güçlü bir şifre oluşturmaktır. Güçlü şifreler büyük , küçük harfler , sayılar , nokta tire gibi karakterler içermeli ve en az 8 haneli olmalıdır. Tabi bu şifre yapısı aklınızda kalabilecek şekilde olmalıdır. Ayrıca her 6 ayda bir değiştirilen şifreler kötü niyetli kişilerin hesabınızı çalmayı oldukça zorlaştıracaktır.

Şifre örnekleri ;

engin1994 ( Çok zayıf şifre)

engin_1994 ( Zayıf bir şifre)

eNgİn:1994 ( Orta dereceli şifre)

EnGİN_1994:D ( Güçlü bir şifre)

EnGİn_1:99)4?eNgin:D ( Çok güçlü bir şifre)

Yukarıdaki örnek şifreler şifre gücünü göstermektedir. Eğer sizler şifrenizin güçlü olmadığını düşünüyorsanız şifrenizi değiştirebilirsiniz. Facebook şifrenizi değiştirmek istiyorsanız eğer ;

Hesap ayarları => Genel => Şifre bölümüne girerek eski şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Unutmayın güçlü şifreler en önemli güvenlik önlemlerinden birisidir. Sadece facebook hesabınızda değil birçok alanda güçlü şifreler kullanmayı tercih etmelisiniz. Bu şifreler sizin aklınızda kalabilecek karakterler içermelidir.

 

2.) Cep numaranızı ekleyin ve onaylayın

Facebook hesabınızın güvenliğini sağlamanın diğer bir yolu ise telefon numaranızı onaylamak olacaktır. Facebook hesabınızın şifresi çalındığında veya şifreyi unuttuğunuzda Facebook size SMS ile şifre sıfırlama olanağı sunacaktır. Facebook tarafından sms ile gönderilen güvenlik kodu sayesinde şifrenizi en hızlı şekilde sıfırlayabilirsiniz. Facebook hesabınızda cep telefonunuz ekli değilse ;

Hesap ayarları => Mobil e gidin ve telefon ekle bölümüne tıklayın. Ondan sonra ülkenizin kodunu seçin. Türkiye’nin telefon kodu +90 dır.

Telefon numaranızı ekledikten sonra facebook telefon numarasını onaylamak için size sms gönderecektir. Size sms olarak gönderilen kodu onaylama bölümüne girin. Facebook a eğer telefon uygulaması üzerinden giriyorsanız uygulamanız sms i otomatik olarak onaylayacaktır.

Günümüzdeki facebook hesapları yeni açılırken artık telefon onayı istemektedir. Facebook bu onaylamayı sahte hesapları engellemek amacıyla yapmıştır.

 

3.) Güvenli göz atmayı etkinleştirin

Facebook tarafından sunulan güvenlik önlemlerinden birisidir güvenli göz atma. Bu seçeneği açtığınız andan itibaren Facebook bilgileriniz sızdırmak isteyen uygulamaları engelleyebilir veya bilginiz dışında hesabınızda değişiklik yapılmasını engelleyebilir.  Ayrıca facebook üzerinden gezinirken hesap bilgileriniz ele geçirmek isteyen kötü niyetli web sitelerinizi engelleyerek sizi güvende tutacaktır.

4.) Onaylı giriş özelliğini etkinleştirin

Onaylı giriş özelliği Facebook tarafından geliştirilen en büyük güvenlik özelliklerinden birisidir. Bu özelliği aktif ettiğiniz anda tanınmayan cihazlardan Facebook adresinize erişmeye çalıştığınızda her zaman bir güvenlik kodu görmeniz gerekecektir. Buda kötü niyetli kişiler hesabınızın şifresini ele geçirse dahil hesabınıza giriş yapmalarını önleyecektir. Bu özelliği hesap ayarları => Güvenlik bölümünden açabilirsiniz. Bu özelliği açtıktan sonra hesabınızda kayıtlı cep telefonuna onay mesajı gelecektir. Mesajı onayladıktan sonra artık her hesabınıza giriş yaptığınızda kod isteyecektir. Bu güvenlik kodu size sms olarak gönderilmektedir. Eğer telefonunuzda facebook uygulaması kullanıyorsanız uygulama güvenlik kodunu otomatik olarak girecektir.

 

5.) Facebook kullanmadığınızda sürekli oturumu kapatın

Tanımadığınız bir bilgisayarda Facebook hesabına girdiğinizde işiniz bittiğinizde oturumunuzu kapatın. Ayrıca Facebook güvenliği sağlamanın başka bir yolu ise hesabınıza hangi cihazların erişim yaptığını bilmeniz olacaktır. Hesap ayarları bölümünden Güvenlik ve Giriş bölümüne tıklayın. Giriş yaptığın yerler bölümünde hangi cihazlardan giriş yaptığınız ve şu anda aktif olup olmadığı gösterilmektedir.

Eğer bu bölümde tanımadığınız cihazları görüyorsanız örnek olarak : S5 model telefon kullanan kullanıcıda farklı model telefonlar veya Windows kullanan kullanıcıda farklı tarayıcı ve işletim sistemleri görünüyorsa aktif oturumları sonlandırın.

 

6.) Tanımadığınız bilgisayarlarda gizli tarama kullanın

Gizli tarama özelliğinden kısaca bas edecek olursak. Tarayıcınızın bu özelliğini kullandığınızda , geçmiş tutmaz , hesaplarınızı ve hesap şifrelerinizi hatırlama , girdiğiniz sitelerin önbelleğini almaz. Ondan dolayı başka bilgisayardan Facebook hesabına giriş yapmak isteyen kullanıcıların “Gizli Tarama” özelliğini kullanması hesap güvenliğini artıracaktır. Bu özellikler tarayıcıların ayarlar bölümünden açılabilir. Gizli sekmeler kapatıldığı andan itibaren , bu sekmede yaptığınız her şeyi unutacaktır.

7.) Beni hatırla seçeneğini seçmeyin

“Beni Hatırla” Butonu kullanıcılara kolay giriş sağlamak amacı ile yapılmıştır. Facebook kullanıcılarının çoğu eposta adresini ezbere bilmezler. Ondan dolayı bu seçeneği kullanarak kolay giriş yapma tercihinde bulunurlar. Bu kolaylık açısından çok güzel bir özellik olabilir ama tanımadığınız bilgisayarlardan giriş yaptığınızda bu seçeneği kesinlikle seçmeyin. Kötü niyetli kişiler bu seçenek sayesinde eposta adresinizi keşif edebilir ve hesabınızı ele geçirebilirler.

 

8.) Spam ve kötü niyetli linklere dikkat edin

Kötü niyetli kişilerin günümüzde en fazla kullandığı yöntemlerden birisidir spam gönderimler. Kullanıcıların eposta adreslerine Facebook adında gönderimler yapılır. Kullanıcılar bu eposta adreslerini açtığında belirli linklere tıklanması istenir. Bu linklere tıklandığında sizi Facebook gibi görülen ama Gerçek facebook olmayan sahte sitelere yönlendirir. Bu sitelere eposta adresinizi ve şifrenizi girdiğiniz andan itibaren hesap bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçecektir. Ayrıca size spam olarak gönderilen epostalarda kötü niyetli yazılım linkleri bulunmaktadır. Facebook adına gelen ve tıklanması istenildiği linklere tıkladığınız andan itibaren bilgisayarınıza kötü niyetli yazılımlar bulaşabilir ve zarar verebilir.

Sahte Facebook sitelerini anlamak için Diğer adıyla phishing

  • Bu sitelerin adresleri farklı olur. Facedbook.com , Face-book.com , Facebooktr.com , app-facebook.com , facesbook.com örnekler çoğaltılabilir. Ondan dolayı bu sitelerin link yapısına dikkat etmeniz gereklidir. Gerekiyorsa google üzerinden facebook a giriş yapın.
  • Facebook oturumunuz açık ve linke tıkladığınız anda oturum açmanız isteniliyorsa kesinlikle bu bir phishingdir.
  • Giriş yaptınız ve sizi tekrar facebook veya google bir bir siteye yönlendirdiyse kesinlikle phishingdir. Hemen hesabınızın şifresini kötü niyetli kişi giriş yapmadan değiştirin.
  • Bağlantılarda https:// Güvenli bağlantı kullanıldığından emin olun.
  • Phishing kötü amaçlı sahte web siteleri sadece facebook için değil birçok site içinde vardır. Genellikle resmi bankaları taklit ederek banka hesaplarını ele geçirmek için kullanılırlar.

Arkadaşlarınızdan dahi bu tür epostalar gelirse kesinlikle tıklamayın. Çünkü arkadaşlarınızın bilgisayarına kötü niyetli yazılımlar bulaşmış olabilir. Genellikle kötü niyetli yazılımlar gönderenin bilgisi olmadan gönderilmektedir. Ayrıca bu bağlantılar size Facebook mesajlar üzerinden de gönderilebilir.

Ayrıca tarayıcılarınızın güvenliğini sağlamak için tarayıcılarınızı sürekli güncelleyin. İyi bir antivirüs programı yapay zekası sayesinde phishing kötü niyetli web sitelerini anında tanıyabilir ve engelleyebilir.

9.) Her zaman çıkış yapın

Arkadaşlar basit gibi görünse de aslında facebook hesaplarının çoğu bu yöntem ile ele geçirilmektedir. Kullanıcı internet kafeden Facebook hesabına giriş yapar. Oturumu kapatmadan bilgisayarı bırakır gider. O anda başka bir kullanıcı facebook hesabına girdiğinde oturumun açık olduğunu görecektir. Hemen hesap ayarlarına girerek sizin kayıtlı eposta adresini kendi oluşturduğu eposta adresi ile değiştirebilir. Buda hesabınızın tamamen elden gitmesine neden olacaktır.

              Son olarak söylemek gerekirse: Biz Facebook hesabınızın güvenliğini sağlamak için 9 yöntem sunmuş bulunmaktayız. Bu yöntemler hesabınızı oldukça fazla güvenlik altına alsa da ne yazık ki kötü niyetli kişiler her geçen gün farklı yollar aramakta ve farklı kötü niyetli yazılımlar üretmektedir. Sadece facebook hesabınızın güvenliği değil bilgisayarınızın güvenliğini de sağlamak durumdasınız. Çünkü çevrimiçi gezinirken bilgisayarınızın tarayıcıları sürekli kayıt tutmaktadır. Facebook hesabınızın çalınması size korkunç gelebilir ama bundan daha korkunç olanı banka hesabınızın veya çok değerli kişisel bilgilerinizin çalınması olacaktır. Ondan dolayı bilgisayarınızda kesinlikle bir antivirüs programı olması gereklidir. Antivirus.info.tr sitemize bakarak bilgisayarınızı güvenlik altına alacak yolları inceleyebilirsiniz. Biz bilgisayarınızda Kaspersky antivirüs programını kullanmanızı önermekteyiz.

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)