» » Madencilik virüslerini tespit etme
Makale Ekle

 Günümüzdeki kötü niyetli yazılımcılar kurbanlarının bilgisi olmadan bilgisayarlarının işlem gücünü kullanarak kripto para madenciliği yaptırmaktadır. Ondan dolayı bilgisayar performansınız düşebilir ve internet bağlantınız kullanıldığından dolayı yavaşlayabilir. Bazı kötü niyetli yazılımcılar kripto para virüslerini öyle bir hafif yapmaktadır ki kullanıcılar bilgisayarınız gizli maden kazıdığının farkına varmazlar. IBM Managed Security Services’in araştırmalarına göre kripto para madenciliği içeren kötü niyetli yazılım olayları bu yıl altı kat arttı. Bilgisayarınız bilinciniz olmadan bir başkasını zengin ediyor olabilir. Ondan dolayı antivirus.info.tr sitesi olarak bilgisayarınızda Kripto maden virüsü var mı, varsa bu virüsleri nasıl anlayabilirsiniz onları göstereceğiz.

  • İşlemci Kullanımınızı kontrol edin

İşlemci kullanımınızı gösteren görev yöneticisini iki şekilde açabilirsiniz. En basit olanı Windows işletim sisteminin alt kısmında bulunan görev çubuğuna sağ tıklayarak görev yöneticisini başlat demektir. Bir başka yöntem ise CTRL + ALT + DEL tuşuna aynı anda basarak görev yöneticisini açmaktır. İşlemler bölümünden işlemcinizin anlık kullanım oranını görebilirsiniz. Belirli bir uygulama açtınız, internet tarayıcısı açtınız ve internette geziyorsanız işlemcinizin oranı yükselebilir. Bu normal bir şeydir. Bilgisayarınızın işlem gücü sürekli değişmektedir. Bütün uygulamaları kapattınız , Arka planda çalışan hiçbir uygulama yok, işlemci kullanımınız sürekli yükseklerde ve değişmiyorsa bilgisayarınızda kripto madencilik virüsü olabilir. Bu durumda bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yaklaşık üç dakika bekledikten sonra hiçbir işlem açmadan görev yöneticisine girin. İşlemci kullanımı yine en üst seviyelerde ve değişmiyorsa bilgisayarınızda kripto madencilik virüsü vardır.

İnternet üzerinden bir web sitesine giriyorsunuz ve işlemciniz en üst seviyede işlem yapıyor, Bu siteyi kapattığınızda veya başka bir siteye girdiğinizde işlemcinizin kullanımı normal oluyorsa bu site üzerinde gizli kripto madenciliği bulunabilir. Site üzerinde bulunan gizli kripto madencilikleri bilgisayara bulaşmazlar sadece sitede gezdiğiniz anda bilgisayar gücünüzü kullanırlar. Bu tür sitelerdeki madenciliği tarayıcınızdaki reklam engelleme eklentileri ile engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu tür sitelerdeki madenciliği engellemenin başka bir basit yolu ise tarayıcınızdaki jаvascript özelliğini kapatmanız olacaktır.

Siteler üzerindeki kripto maden araçları ne yazık ki günümüzde yasak değil ve yasaldır. Web sitesi kullanıcıları masraflarını çıkartmak için bu tür yöntemlere başvurduklarını belirtmektedirler. Ayrıca tarayıcılar güvenlik duvarını gizli kripto madenciliği yaptıran siteler için her geçen gün güncellemekte, işlem gücü isteyen sitelerde kullanıcıları uyarmaktadır.

Bilgisayarımla bitcoin madenciliğimi yapıyorlar ?

Hayır. Çünkü milyonlarca bilgisayar bir araya gelse bile, karlı bir şekilde bitcoin kazanabilecek güçte olmayacaktır. Bitcoin kazımak için çok fazla işlem gücü ve hesaplama gereklidir. Ayrıca dağınık makineler ile tam bir madencilik işlemi yapamazlar. Günümüzde bitcoin kazımak için birçok datacenter ve yüksek özellikli sunucular bulunmaktadır.

Bunun yerine bitcoine en yakın 1.3 milyar dolar piyasa değeri olan ve çok gizli bir madeni para olan Monero’yu üretmeye çalışıyorlar. Bu para biriminin değeri ilerleyen günlerde daha çok artacaktır.

      Amerika’da büyük bir haber sitesi sahibi sitesine gizli bir kripto madenciliği aracı koymuştur. Kullanıcılarından birisi bunu fark ederek sosyal medyada bu durumu yaydı. Kullanıcılar bu durumdan çok rahatsız olduklarını haber sitesi sahibine belirttiler ve kripto madenciliği aracını kaldırmasını talep ettiler. Ama site sahibi açıklamasında sunucu masraflarının kurtarmadığını bunun olması gerektiğini söylemiştir. Şu anda aynı site üzerinden kripto madenciliği devam etmektedir.

 

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)