» » Fidye Virüsünden Korunma Yöntemleri
Makale Ekle

Fidye virüsleri günümüzde kullanıcılara hem maddi olarak hem de manevi olarak çok büyük zarar vermektedir. Bilgisayara bulaşan fidye yazılımları hemen dosyaları şifreler ve kullanıcının bilgisayarını kilitler. Kullanıcıdan bu kilidi açması için belirli bir ücret talep eder. Kullanıcılar bu ücreti ödemezlerse fidye yazılımları bütün dosyaları siler ve sistemi çökertir. Biz antivirus.info.tr sitesi olarak fidye yazılımlarından nasıl korunabilirsiniz , bu yazılımlar nereden bulaşabilir onları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Fidye yazılımları her geçen gün büyüyen ve genellikle büyük firmaların bilgisayarlarını hedef alan kötü niyetli yazılımlardır. Genellikle bilgisayar korsanları bu tür virüsleri eposta içerisine gizleyerek kullanıcılara göndermektedir. Özellikle kullanıcıların dikkatini çekebileceği şekilde eposta içeriği paylaşmakta ve linkler eklemektedir. Kullanıcılar bu linklere tıkladığı andan itibaren fidye virüsleri gizlice bilgisayarlarına bulaşacaktır. Fidye virüsü bilgisayara bulaştığı andan itibaren ilk olarak administrator hesabını ele geçirmekte ve dosyaları şifrelemektedir. Bu virüsler sadece eposta üzerinden gönderilmezler. Resmi olmayan web sitelerinden indirilen illegal uygulamalar üzerinden de gelebilirler.

            Fidye yazılımlarını kaldırmak için güçlü bir antivirüs programına ihtiyacınız olacaktır. Biz özellikle Kaspersky antivirüs programını önermekteyiz. Öncelikle bilgisayarınızı “Güvenli Modda” açmanız gereklidir. Bilgisayarınızı güvenli moda geçirdiğinizde antivirüs programınız ile tarama yaptırın ve fidye yazılımını kaldırın.

Bilgisayarınıza fidye virüsü bulaşmış olabilir. Ama kesinlikle bu tür kişilere dosyalarınızı kurtarmak için ödeme yapmayın. Ödeme yapsanız bile bazı fidye virüsleri şifrelediği dosyaları açamazlar. Zaten kötü niyetli kişilerde size dosyanızı iade etme garantisi vermiyorlar. Unutmayın karşınızda bulunan bir korsan. Beklide ödediğiniz ücret terör örgütlerine yardımcı olacaktır. Ayrıca sizden ödeme alan kötü niyetli korsanlar sizleri tekrar hedef olarak alacaktır. Fidye virüsünü bilgisayarınızdan kaldırsalar dahi bilgisayarınıza tekrar bulaştırmak için açık kapı bırakacaklardır.

Ransomware fidye virüslerini engellemenin yollarına gelecek olursak, öncelikle bilgisayar yazılımlarınızı sürekli güncel tutmanız gereklidir. Windows güvenlik duvarı güncellemeleri her zaman en üstte olacaktır. Sonra cihazınızı kötü yazılımlara karşı koruyan antivirüs yazılımlarını kullanın. Bilgisayar kullanıcıları epostalar konusunda da dikkatli olmalıdır. Tanımadığınız epostaları açmayın, ekleri indirmeyin, şüpheli linklere tıklamayın.

Uzmanlar yazılımları, uygulamaları ve diğer programları her zaman resmi kaynaklardan indirmeniz konusunda uyarıda bulunmaktadır. Bilgisayar korsanları en çok bu konu üzerinden kullanıcılara saldırmaktadır. Yabancı bir kaynaktan indirdiğiniz ücretsiz bir program bile, kötü niyetli yazılımcılara kapı açabilir.

Ayrıca bilgisayarınızı sürekli yedekleyebileceğiniz bir bulut sunucusu olmalıdır. Bulut sunucuları internet üzerinden bir depolama alanıdır. Kötü niyetli kişiler bilgisayarınıza fidye yazılımı yüklese, bu yazılım dosyalarınızı silse dahi bulut sunucuların üzerinden dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz.

Eğer cihazınızda ransomware fidye yazılımı olduğunu düşünüyorsanız hemen bunu yetkili birimlere bildirmeniz gereklidir. Dosyalarınız silinse dahi bu virüs bilgileri veritabanlarına kayıt edilir ve daha fazla kullanıcıların mağdur olunması engellenir.

Aşağıdaki resimde bulunan bir ransomware fidye virüsüdür. Virüs dosyaları şifreledikten sonra sizin gizlice resiminizi çeker ve sizden fidye ister. Resmi türk polisi ile kesinlikle alakası yoktur. 

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)