» » Bilgisayar güvenliğini sağlamak için 5 basit yöntem
Makale Ekle

İnternet üzerinde binlerce kötü niyetli kullanıcı ve milyonlarca kötü niyetli botlar bulunmaktadır. Bunların tek amacı var oda bilgilerinizi çalarak hayatınızı mahvetmek veya paranızı almak.  Ondan dolayı internet ortamının dünya ortamından daha kötü olacağını unutmayın. Dikkatsiz internet kullanımı sizlerin başını ağrıtabilir, sizi suçlu durumuna düşürebilir veya size çok büyük zararlar verebilir. Biz antivirus.info.tr sitesi olarak kötü niyetli yazılımlardan ve kişilerden korunmak için 5 basit yöntem sunmuş bulunmaktayız. Bu uyguladığınız 5 basit yöntem sayesinde birçok kötü niyetli kişiler veya yazılımlardan korunabileceksiniz. Daha fazla bilgisayar güvenliği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Antivirus.info.tr sitemizi gezmeyi unutmayın.

 

  • Antivirüs yazılımlarını her zaman yükleyin

Yeni bir bilgisayar, akıllı telefon veya tablet ile internete bağlanmadan önce ilk yapmanız gereken güvenliği sağlamak olacaktır. Güvenliği sağlamak için ise güçlü bir antivirüs yazılımı yüklemeniz gereklidir. Bu tür programlar kötü niyetli yazılımları takip eder ve anında engellerler. Antivirüs programları yüklendiği andan itibaren tarama yapmaya başlayabilir ve bu tür kötü yazılımları engelleyebilir.  

Günümüzde birçok ücretsiz antivirüs programı bulunmaktadır. Ama daha fazla ve kapsamlı bir koruma talep ediyorsanız 15-200 tl arasında olan bir antivirüs programı satın alabilirsiniz. Özellikle kaspersky gibi antivirüs programlarının ücretli sürümleri gerçek zamanlı koruma konusunda size çok yardımcı olacaktır. Bir antivirüs programı satın almaya karar verdiyseniz çok katmanlı antivirüs programları tercih etmelisiniz. Günümüzde siber saldırıların şekilleri ve çeşitleri farklı olduğundan dolayı bu farklılığa ayak uyduran antivirüs programlarını tercih etmelisiniz.

 

  • Güvenlik duvarını yapılandırın

Güvenlik duvarı ağınızın trafiğini kontrol etmenize, uygulamaların internet bağlantısı sağlaması için iletişim portlarının açılıp kapatılmasına izin veren bir güvenlik aracıdır. Güvenlik duvarınızı yapılandırmak bilgisayarınızın korsanlar tarafından ele geçirilmesini ve bilgisayarınıza girmelerini engelleyecektir. Çünkü korsanların bilgisayarınıza girmesi için belirli portlar kullanması gereklidir. Port açamayan korsanların bilgisayarınıza girmesi imkânsız olacaktır. Windows xp sürümü ile birlikte gelen dahili bir güvenlik duvarı bulunmaktadır. Bu güvenlik duvarlarının yetersiz olduğunu düşünüyorsanız PeerBlock ve ZoneAlarm gibi ücretsiz güvenlik duvarlarını da bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

Güvenlik duvarınız antivirüs programları ile çakışabilir buda kötü niyetli yazılımcılara kapı açabilir. Ondan dolayı güvenlik duvarınızı antivirüs programı ile uyumlu olarak yapılandırın. Antivirüs programları ile uyumlu yapılandırılmış güvenlik duvarları oldukça yüksek bir koruma sağlayacaktır.

 

  • Ev ağınızı koruyun

Günümüzde artık birçok akıllı cihaz ve kişiler internet kullanmaktadır. İnternet hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi olmuş durumda. Ev, işyeri, kamu internetlerinin artık hepsinde wifi bağlantısı bulunmaktadır. Kötü niyetli kişiler wifi bağlantınızı kırarak size zarar verebilir. Modeminizi güncelleyerek güvenlik duvarını aktif hale getirin. Modeminizin güvenlik duvarını açmayı bilmiyorsanız servis sağlayıcısından yardım isteyin.  Modeminizin fabrika ayarları ile gelen ağ adını ve şifresini değiştirin. WPA şifrelemesini kullanın. Eğer ki evde wifi ağına bağlanabilecek bir cihazınız (Telefon, tablet, akıllı televizyon gibi…) yok ise wifi ağını kapatabilir veya gizleyebilirsiniz.

Maksimum koruma istiyorsanız MAC filtrelemesini kullanın. Böylece istediğiniz cihazlar dışındaki kişiler şifrenizi bilseler dahi modeminize giriş yapamazlar, internet bağlantınızı kullanamazlar.  Wifi parolanızı kimseye vermeyin. Misafirleriniz internet bağlantısı kullanmak istiyorlarsa WPS tuşu ile onları internete bağlayabilirsiniz. WPS modem üzerinde bulunan bir tuştur. Bu tuşa bastığınızda misafirlerinize 12 saatlik bir geçici bağlantı açmış olacaksınız. 

 

  • VPN ve Proxyleri kullanın

Artık ağ bağlantınızı güvenlik altına aldınız. Ama internette gezinirken ne kadar güvenlisiniz. İnternette güvenli gezinmek için VPN ve Proxy servislerini kullanın. Bu servislerin amacı internette gezinirken gizliliğinizi sağlamaktır. Kötü niyetli bir yazılımcı internet geçmişinizi ele geçirebilir ve kullanıcı bilgilerinizi çalabilir. Çeşitli VPN ve Proxy programları bulunmaktadır. Ama bu konuda ücretsiz olanları tercih etmemelisiniz. Çünkü ücretsiz Proxy sunan sunucular bilgilerinizin güvenliği konusunda size garanti vermez. Ücretli Proxy sunucusu almak istiyorsanız, OpenVPN sistemi üzerinden hizmet veren ve yıllık sadece 200TL gibi bir rakamı olan özel Proxy sunucularını tercih edebilirsiniz.

 

  • Her şeyi Güncel Tutun

2011 yılında Sony firmasının Playstation interneti kesintiye uğradı. Bu kesintilerin düzeltilmesi uzun zamanlar aldı ve milyonlarca dolar kayıp ettirdi. Sony sunucularının güncellemesini yapmamıştı. Kötü niyetli kişiler Sony firmasının eski sürüm yazılım kullanan sunucularını ele geçirmiş ve bu sunuculara zarar vermişti. Sadece birkaç günlük güncelleme yamasını kaçırmak, dünyanın en büyük şirketlerinin savunmasız kalası için yeterliydi.

Güncellemelerinizi sürdürmüyorsanız yukarıdaki güvenlik önlemlerini almanın pek anlamı yoktur. Bilgisayar korsanları her geçen gün yeni nesil kötü niyetli yazılımlar çıkartmakta ve yeni açıklar bulmaktadır.

İnternette güvenli olmak önemlidir. Ama bu güvenliği sağlamak da göründüğü kadar zor da değildir. Birkaç saatlik çalışma sonucunda temel güvenlik önlemlerini alabilir, günlük olmasa da haftalık yaptığınız güncellemeler ile bilgisayarınıza yüksek bir güvenlik sağlayabilirsiniz. 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)