» » Android telefonlar için Antivirüs kullanmaya gerek var mı?
Makale Ekle

Google ürettiği android yazılımlı cihazların ne kadar güvenilir olduğunu söylese de kötü niyetli yazılımcılar android yazılımlı cihazları hedefleri altına almış bulunmaktalar. Biz antivirus.info.tr olarak sitemizde antivirüs yazılımlarının önemini her zaman vurgulamaktayız. Peki android yazılımlı cihazlarda antivirüs programı kullanmak gerekir mi ?

Android virüsleri tespit edildiği gün piyasada oldukça ses çıkarttı. Kullanıcılar bu virüslerden korunmak için çeşitli güvenlik yazılımlarına yöneldiler. Unutmayın kötü niyetli yazılımcılar hep popüler yazılımları hedef almaktadırlar. Android ise kötü niyetli yazılımcıları üzerine çekebilecek popülerlikte.

                Android kullanıcılarının antivirüs programlarını kullanmamasındaki sebeplerinden birisi ise antivirüs programlarının arka planda çalışarak pil ömrünü kısalttığını düşünmeleridir.

Birçok android yazılımı kullanan telefon, tabletlerde antivirüs programı yüklü değildir. Bunun nedeni firmaların android yazılımında virüs olmadığı düşüncesidir. Geçen günlerde android yazılımlı cihazlar için hazırlanmış casus yazılımlar tespit edildi. Beklide android yazılımlı cihazlar için bilmediğimiz birçok virüs vardır ve tespit edilmemiştir. 

Bilinen android virüslerin büyük bir çoğunluğu şüpheli uygulamaların arkasında yüklü durumda. Ama bu kaynaklar google play market dışından yüklenebilmektedir. Ondan dolayı fabrika ayarları ile gelen google android yazılımlı cihazlar dışarıdan indirilen uygulamaların kurulmasına izin vermezler. Bu tür uygulamaları açmak için gerekli izinleri vermeniz gereklidir. Kısacası bu tür uygulamaları yanlışlıkla yükleme şansınız yoktur. Ayrıca tehlikeli uygulamayı google play markete yükleyen kötü niyetli yazılımcının virüsü google tarafından kısa sürede tespit edilip kaldırılmaktadır. Bu uygulamayı kullanıcılar yüklese dahi googlenin güvenlik duvarı cihazdan bu uygulamayı kaldırmaktadır.

                Uygulamaları Google Play dışında yüklüyorsanız kesinlikle android telefonunuz için bir antivirüs programı yüklemeniz gereklidir. Çünkü dışarıdan yüklenen kaynaklar için cihazınızı güvende tutmanız gereklidir. Sitemiz üzerinden 2019 en iyi android antivirüsleri programına bakarak kendinize uygun antivirüs programı seçebilirsiniz. 

Ayrıca iyi bir antivirüs programının yanı sıra android cihazınızda bulunan uygulamaları da sürekli güncel tutmanız gereklidir. Çünkü eski uygulamaların her zaman açıkları bulunmaktadır. Uygulama üretici firmalar güncellemeler ile bu açıkları kapatmaktadır. Unutmayın siber korsanlar her zaman açık aramakta ve sistemlere sızmaya çalışmaktadırlar.

Gelen e-postalarda tanımadığınız linklere tıklamayacağınızı biliyorsunuz. Bu sadece Hotmail değil facebook, Gmail gibi mesajlaşma siteleri içinde geçerlidir. Ama her gönderilen linkler kötü amaçlı yazılımlar içermiyor olabilir. Size Pnishing (oltalama siteleri) gönderilmiş olabilir. Bilgisayar antivirüs yazılımları bu tür sahte web sitelerini tanısa da android cihazlarda bu siteleri tanımak oldukça güçtür. Eğer bu tür sitelere şifrelerinizi verdiyseniz hemen şifrenizi değiştirin. 

Dışarıdan yüklediğiniz uygulamalar cihazınızda garip davranışlar sağlıyorsa cihazınıza kötü niyetli yazılım bulaşmış demektir. Bu kötü niyetli yazılımı kaldırmanın yollarından birisi android cihazınızı fabrika ayarlarına geri getirmektir. (Android yazılımlı cihazları yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir.) Ancak cihazınızı sıfırlama ihtimaliniz yok ise kötü niyetli yazılımları kaldırmak için birkaç ipucu verebiliriz.

 

1.) Pop-Up siteleri

Çoğu zaman yaşanan olaylardan birisi kullanıcıların tanımadığı bir web sitesine girmesidir. Kötü niyetli kişiler sitelerine daha fazla hit sağlamak için web sitelerine gizli bir kod eklerler. Bu kod kullanıcıların bilinci dışında tarayıcının ana sayfasını değiştirebilir. Böylece tarayıcınızı kapatıp açsanız dahi bu siteye giriş yapıldığını göreceksiniz. Bu gibi olaylardan kurtulmanız için önerimiz çerezleri temizlemenizdir. Tarayıcınızın ayarlar bölümünden çerezleri temizleyebilirsiniz.

 

2.) Telefonunuz kayıp olursa

Android yazılımlı cihazlar için antivirüs programları çoğu zaman çalınan veya kayıp olan telefonu uzaktan kilitleme, silme veya yedekleme gibi avantajlara sahiptir. Bu araçlar ayrı ayrıda marketlerde bulunmaktadır. Ama antivirüs programları hem bu özelliği hem de cihazı koruma özelliği sunduğundan dolayı daha çok tercih edilmektedir.

3.) Loapi Trojeni

Geçen günlerde tespit edilen android virüslerinden biriside Loapi trojenidir. Telefonun arka planında çalışarak kaynak tüketir, telefonun işlem gücünü en üst seviyede kullanır ve telefonun aşırı derecede ısınarak zarar görmesine neden olur.  Lopati sadece telefonunuzun işlem gücünü kullanmakla kalmıyor. Telefonunuzda sizin adınıza metin mesajı gönderebilir, Bilginiz olmadan ücretli hizmetlere abone olabilir, Telefonunuzu bir zombi olarak kullanabilir (Ddos attack http saldırıları) veya telefonunuzu kripto madenciliği için kullanabilir. Bitcoin madenciliği için çok fazla işlem gücü gerektiğinden dolayı Monero madenciliği için kullanılmaktadır.

Loapi virüsü bir kullanıcının yönetici haklarını kaldırmaya çalıştığınız anda ekranı karartarak, pencereyi kapatarak onu kaldırılmasını engeller. Ayrıca cihazınızda bulunan diğer güvenlik uygulamaları kaldırmak istemek için sizden sürekli izin ister. Siz gerekli izinleri verinceye kadar sizi rahatsız eder.

Loapi virüsünden korunmak için bir antivirüs programına ihtiyacınız yoktur. Ama antivirüs programı Loapi virüslerini tespit edebilir buda sizin için bir avantajdır. Yapmanız gereken şeylerden birisi bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme özelliğini kaldırmak ve işletim sisteminizi güncel tutmaktır.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)