» » En Tehlikeli Virüsler
Makale Ekle

Sizce en tehlikeli virüs hangisi ?


Ransomware (Fidye Virüsü)

 
Fidye yazılımları her geçen gün kötü niyetli kişiler tarafından geliştirilmekte ve önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Özellikle her geçen tespit edilmesi daha zorlaşmakta ve yok edilmesi daha güç hale gelmektedir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceği söylenmektedir.
Listemizin ilk sırasında yer alan Ransomware neden bu kadar popüler bir siber virüstür ?
Siber virüsler karşı bilgisayara bulaştığı zaman dosyaları kilitleyip kullanılamaz hale getiriler. Bu dosyaları bilgisayar kullanıcıları açamaz ve açmaya çalıştığı zaman dosyalar kalıcı olarak zarar görebilir. Ondan dolayı fidye yazılımcısı tarafından bu dosyaları açmak için belirli bir ücret istenir. Bu ücret ödendiği taktirde kötü niyetli fidye yazılımcısı dosyalarınızı kullanıma açacaktır. Ama ransomwarede böyle değildir. Kötü niyetli yazılımcıya ücretini ödeseniz bile dosyalarınızı kurtarmak oldukça zordur.
Ayrıca bilgisayar kullanıcısını tamamen kilitleyerek kişisel verilerini çalmakta ve banka bilgilerini ele geçirmektedir. Ransomware diğer fidye yazılımları gibi sadece dosya şifrelemekle kalmayıp bütün sistemi kilitlemektedir. Kullanıcı gerekli ödemeyi yapmadığı taktirde bilgisayar ara yüzüne giriş yapamaz ve yapılan üçüncül işlemlerde virüs dosyaları otomatik olarak siler.
Ayrıca bu virüs yazılımcısı ödeme aldığında dosyalarınızı kurtarma konusunda garanti vermez. Günümüzde artan internet kullanımı ile ransomware virüsü oldukça yaygın hale gelmiştir.

Phishing Ataklar

 
İnternetin doğduğu günden beri kabusu olan ve olmaya devam eden başka bir siber sardırı çeşidide phishinglerdir.  Kullanıcı adları , banka hesap bilgileri ve kişisel bilgileri çalmak için hazırlanmış web tabanlı sahte sitelerdir. Araştırmalara göre istatistiklerde bu tür kimlik avı saldırıların 2017 yılında arttığı ve her geçen gün artarak devam ettiği söylenmektedir.  Phishingler resmi sitelere yakın tasarımları sayesinde kullanıcıları yanıltarak kişisel veya banka bilgilerini girmesini sağlar. Kullanıcılar bu bilgileri girdiği anda anında bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.
Özellikle sahte banka kampanyaları tarafından gönderilen mesajlar spam kutusuna düşmektedir. Spam kutusunda gördüğünüz her banka , resmi kurum postalarına inanmayın ve açmayın.


Botnetler


Kötü niyetli yazılımcılar tarafından kullanıcıların bilgisayarına bulaştırılan botnetler , kötü niyetli kişilerin bu bilgisayarları uzaktan kontrol etmesini sağlar. Günümüzde aşırı derecede çoğalan botnetler bilgisayar kullanıcılarının bilgisi olmadan bilgisayarın işlem gücünü kullanmaktadır. Hackerler kurban aldığı web sitelerine sardırmak ,  Kişisel verileri çalmak , spam mesajları göndermek ve gövde gösterileri yapmak için botnet saldırılarını kullanabilir. Botnet diğer adıyla ddos saldırıları kötü niyetli kişinin istediği zaman aktif hale getirebileceği saldırılardan birisidir.
Botnet saldırıları eski ve en güçlü saldırı sistemlerinden birisidir. Her geçen gün artan bilgisayar kullanıcıları kötü niyetli botnet yazılımcılarının dikkatini çekmektedir. Daha çok kontrol edilebilecek bilgisayar ve işlem gücü. Botnetler ne kadar gizli görünse de iyi bir antivirüs yazılımı ile anında keşif edilebilir. Ondan dolayı botnetlerden korunmak için Kaspersky antivirüs programını önermekteyiz.


Bilgisayar Virüsleri ve Solucanlar

 

İnternetin çıktığı günden  beri var olan basit gibi görülen sorucanları pek hafife almamanız gerekir. Çünkü bazıları çok güçlü bir yıkıcı etkiye sahip bulunmaktadır. Her zaman çoğalıyor , e-tablolar ve belgelere bulaşarak kötü niyetli kişilerden tarafından aktif edilinceye kadar uyku moduna geçiyorlar. 
Virüs açıldığı andan itibaren işleme girmekte , mümkün olduğu kadar çok çoğalarak dosyalara bulaşmaktadır. Günümüzdeki solucanlar daha çok gelişmiş ve siber saldırı amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Buda büyük bir tehdit oluşturuyor. Çoğu zaman kimlik avı ve dolandırıcılık amaçlı kullanılan solucanlar günümüzde botnet amaçlıda kullanılmaktadır.
Solucanları bilgisayar üzerinden temizlemek oldukça zordur. Kaspersky gibi güçlü antivirüs programlarını kullanarak bu tür solucanlardan korunabilirsiniz.


Kripto Hack

 

Kripto para üzerinde çalışan kullanıcıları hedef almaktadır. Kripto cüzdanınızda bulunan paraları çalabilir , kullanıcının bilgisi olmadan bilgisayara bulaşarak o bilgisayarın işlem gücünü kripto para kazmak için kullanabilir. Genellikle kripto para kazmak için kullanılan bu kötü niyetli yazılım sistemi karşı tarafın bilgisayarını yavaşlatmaz , performansını düşürmez ama kendine kripto para kazandırır. 
Yapılan araştırmalara göre kripto paranın fidye korsanlığından daha çok kazandırdığı tespit edilmiştir.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)