» » Telefondan virüs temizleme
Makale Ekle

Siber korsanlar günümüzdeki akıllı telefon kullanıcılarını hedef almış durumda. Akıllı telefonlara virüs bulaştıran siber korsanları, telefonları yönlendirebiliyor, zombi olarak kullanabiliyor veya kullanıcıları rahatsız edebilecek şekilde reklamlar çıkartabiliyor. 


Akıllı telefonlara nereden virüs bulaşır:

Akıllı telefonlara bulaşan virüsler genellikle uygulamalar aracılığı ile gelir. Özellikle market dışından indirilen uygulamaların birçoğunda virüs bulunmaktadır. Bazı kötü niyetli sitelerde, kullanıcıların telefonlarına bilinç dışı uygulama yükleme işlemi yapmaktadır. Öncelikle telefonunuzda virüs olduğundan şüpheleniyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyin.


1.)Her yerde reklam çıkıyor


İnternet üzerinden gezinti yaparken, uygulamaları açarken hatta bekleme ekranında bile reklam mı görüyorsunuz? Bu tür reklamlara genellikle Widgetler neden olmaktadır. Yüklediğiniz ekran duvarları, widgetler, hava durumu gibi uygulamaları kontrol edin. Genellikle bu uygulamalar bu tür reklamları getirmektedir. Bu sorunu çözmek için:

 • Widget, duvar kağıdı gibi uygulamaları kontrol edin. Reklam çıkarttığını düşündüğünüz uygulamaları Ayarlar => Uygulamalar bölümünden devre dışı bırakın.
 • Ana menüye gelerek, gizlenmiş uygulamaları göster deyin. Bazı virüsler telefonunuza bu tür programları yükler ve gizlerler. Tanımadığınız gizlenmiş programlar var ise hemen kaldırın.
 • Telefonunuz orijinal bir telefon değil ise, bu reklamlar içine gömülmüş olabilir. Genellikle çin malı telefonlarda bu reklam sorunu çok yaşanmaktadır. (Sahte S3 mini, Sahte s5 gibi)
 • Telefon Ram temizleme, Hızlandırma uygulamaları bu reklamlara neden olur. Bu tür uygulamaları hemen kaldırmanız gereklidir. Zaten bu uygulamaların telefonunuza hiçbir faydası da yoktur. 

2.) İnternet üzerinden virüs çıkıyor

İnternet sitesine girdiğinizde, yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşabilirsiniz. Endişelenmeyin. Bu virüs değil sadece bir reklamdır. Bu siteler geri gitmenize bu siteden çıkmanıza da izin vermez. Sol üst kısımda, adres çubuğunun yanında bulunan sekmeler bölümüne tıklayın ve sekmeyi kapatın. 

Dikkat: İnternet tarayıcı uygulamasını kapatsanız bile, tarayıcıyı tekrar açtığınızda bu reklam ile karşılaşırsınız. Ondan dolayı en temizi, bu sekmeyi kapatmaktır.

Eğer devamlı girdiğiniz web sitesinde bu reklam çıkıyor ise, farklı alternatif sitelere yönelebilirsiniz. Çünkü girdiğiniz web sitesi kalitesiz bir sitedir. 

 

 3.) Phishingler Android telefonlarda

İnternete bağlanan bütün cihazlar, phishing siteleri ile karşılaşabilirler. Bu siteler, sahte ortalama siteleridir. Kullanıcılar bu siteye girdiğinde "Facebook, İnstagram, Twitter veya diğer özel" hesap bilgileri ile giriş yapması istenilir. Kullanıcılar bilgilerini girdiği vakit, bilgileri siber korsanların eline geçer. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Phishinglerden korunma yöntemleri adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.


4.) Bu uygulamalara Dikkat !!!!

Exobot olarak bilinen bu program, genel banka bilgilerini çalan bir trojendir. Genellikle kötü niyetli yazılımcılar tarafından adı, simgesi değiştirilerek kullanıcılara sunulur. Bu program, tarayıcınızda bulunan bütün kayıtlı şifreleri ve bilgileri karşı tarafa ulaştırmaktadır. Ayrıca internet bankacılığı hesaplarınıza giriş yaparken sanal klavyenizi okuyan bir yapay zekası bulunmaktadır.


Bu tür virüsler, market dışı indirilen uygulamalardan bulaşır. İnternet üzerinden .apk uzantılı olarak indirdiğiniz, ve güvenlik erişimine izin verip kurduğunuz programlardan bu virüsün bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca virüs telefon içinde bulunan başka uygulamalara bulaşabilir ve kendisini gizleyebilir. 

 

5.) Google Market üzerinde yeni çıkan uygulamalara dikkat edin

 Google play markete günde binlerce uygulama sunulmaktadır. Çalışanlar bu uygulamaların hepsini kontrol etselerde, virüslü uygulamaların geçtiğide olmaktadır. Supercell gibi büyük firmaların haricinde yeni çıkan oyunlara dikkat edin. Özellikle belirli bir kullanıcı adı olmayan kişisel uygulama sunan kullanıcıların uygulamalarına dikkat edin. 


6.) Diğer telefon virüsleri:

 • JavaTcmdHelper virüsü: Telefonda bulunan bütün virüs programları, bu virüsü tespit edebilir. En yaygın virüslerden birisidir. Dışarıdan yüklediğiniz uygulamalar sayesinde telefonunuza bulaşmaktadır. Ayarlar uygulamalar bölümünde bile görülmemektedir. Programın amacı ise veri sızdırmaktır.
 • funnwebs.com: Genellikle bilinmeyen web siteleri tarafından yönlendirilen sitedir. Kullanıcılar bu siteye giriş yaptığında çıkamazlar. Bazı hizmetlere abone olmanız için sizlere butonlar gönderir. Kullanıcılar yanlışlıkla abonelik butonlarına tıkladığında para karşılığında hizmet almış olur. Para operatörlerden sağlanır. Kontör yüklediğinizde paranız kesilir. Bu siteden kurtulmanın en kolay yolu sekmeyi kapatmaktır. 
 • Com.google.provision: Dışarıdan yüklenen uygulamalardan gelir. Google güvenlik duvarını devre dışı bırakır ve dışarıdan sürekli uygulama yükler. Genellikle yüklediği uygulamalar kötü niyetli uygulamalardır. Bu programı kaldırmak için android antivirüs programı kurmalı, program üzerinden virüsü silmeli daha sonra fabrika ayarlarını sıfırlamalısınız.
 • Com.android.system.ui: Tarayıcı üzerinden bulaşan virüstür. Arka planda kötü niyetli uygulamalar yükler. Bu virüsü kaldırmanın en uygun yolu antivirüs programı kullanmaktır.
 • Com.android.gesture.builder: Kullanıcıların en çok sorun yaşadığı virüslerden birisidir. Dışarıdan yüklenen uygulamalardan bulaşır. Google güvenlik duvarını engeller. Google play market üzerinden uygulama indirilmesini engeller. Kullanıcılar antivirüs programı yükleyemezler. Bu virüsten kurtulmanın en uygun yolu telefonu sıfırlamaktır. 
 • NotCompatible virus: Dışarıdan yüklenen uygulamalardan bulaşır. Telefonunuzu komut bekleyen zombi haline getirir. Telefonunuz botnet sunucularında sürekli saldırıya hazır bekler. 
 • Lastacloud virüsü: Dışarıdaki uygulamalardan gelen bir truva atıdır. Program "com.facebook, com.whatshapp" gibi adlar ile çalışır. Kullanıcılar bu virüsü tespit edemezler. Virüsün amacı ise, telefonda bulunan bilgileri sızdırmaktır. 
 • Polis virüsü: Dışarıdan yüklenen uygulamalardan gelir. Telefonunuza bulaştığı andan itibaren dosyalarınızı şifreler. Şifrelenmiş dosyaları açmak için sizden ücret talep eder. Ücreti ödeseniz bile, verilerinizi kurtarma garantiniz yoktur. 
 • Mazar malware: Genellikle messenger, whatshapp gibi mesajaşma uygulamaları üzerinden gelen bağlantılar ile bulaşır. Virüs bulaştığı andan itibaren listenizde kayıtlı bütün numaralara bağlantı mesajı gönderir. Virüsün en kötü amacı ise, zarar verici içeriğe bağlı sitelerin bağlantılarını paylaşmasıdır. Bir arkadaşınız bu bağlantıya tıkladığında, internet bankacılığı bilgilerini çaldırabilir. 
 • Ghost Push virüsü: Android 7.0 altı sürümü barındıran cihazlar için çok helikeli bir rootkit virüsüdür. Bulaşdığı andan itibaren telefonunuzu rootlar ve tam erişim alır. Kullanıcının bilgisi dışında kötü niyetli yazılımlar yükler. Telefonunuzun fabrika ayarlarını sıfırlasanız bile bu virüsten kurtulamazsınız. Bu virüsten kurturmanın tek yolu telefona yeni bir yazılım attırmaktır. 

Cihazınızdaki virüsleri temizleme:

1.) Fabrika ayarlarını sıfırlayın:

Herhangi bir kayıp edecek verinizin olduğunu düşünmüyorsanız, en temizi telefonunuzu sıfırlamaktır.

 • Ayarlar bölümüne giriş yapın
 • Yedekle ve sıfırla bölümüne giriş yapın
 • Fabrika ayarlarını sıfırla seçeneğini seçin ve telefonunuzu sıfırlayın.

2.) Antivirüs programlarını kurun ve virüs barındıran uygulamaları kaldırın

Google play üzerinde bulunan popüler antivirüs programlarını kurun. Daha sonra tarama başlatın. Bu programlar veri sızdıran uygulamaları tespit edecek ve size sunacaktır. Böylece bu uygulamaları kaldırarak virüsleri kaldırabilirsiniz. 

Antivirüs programları:

Clean Master İndirmek için: Google Play

AVG Antivirüs indirmek için: Google Play

Eset Antivirüs indirmek için: Google Play

Kaspersky Antivirüs indirmek için: Google Play


Günümüzdeki virüslerin %90'ı dışarıdan indirilen kaynaklardan bulaşmaktadır. Bu makalemizde hem bilinçli telefon kullanıcısı olmanızı hem de telefona virüs bulaştığında ne yapmanız gerektiğinizi detaylı bir şekilde açıklamış bulunmaktayız.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)