» » A'dan Z'ye Çevrimiçi Güvenlik Terimleri
Makale Ekle

Antivirüs dünyasında en çok kullanılan terimleri ve anlamlarını merak ediyor musunuz? Bu geniş bilişim dünyasında kafanızı karıştıracak birçok terim ve kısaltmalar bulunuyor. Bu makalede, en yaygın bilişim terimlerini ve anlamlarını anlatacağız.

Antivirus

Muhtemelen bu terimi açıklamamıza gerek yok. 

 

Siber saldırıların verilerinizi çalmasını veya donanımınıza bulaşmasını önlemek için bilgisayarınıza veya telefonunuza yüklediğiniz yazılımdır. Çok basit ücretsiz antivirus yazılımlarının yanı sıra satın alabileceğiniz çok başarılı güvenlik yazılımları da bulunmaktadır. Son yıllarda güvenlik şirketlerinin yaptıkları çalışmalar, antivirüs programlarının çok hızlı bir şekilde gelişmesine neden oldu.

 

Botnet

Diğer bilgisayarlara spam göndermek veya bir DDoS saldırısına katılmak gibi kötü amaçlar için birlikte hareket etmek üzere kontrol edilebilen, saldırıya uğramış bilgisayarldan oluşan sanal bir orduyu ifade eder.

 

Crypto-jacking

Kötü amaçlı kişilerin kripto para madenciliği (Bitcoin gibi) yapmak için PC'nizi ele geçiren ve sistem kaynaklarını kullanan kötü amaçlı yazılım işleminin adıdır. Bu tür saldırılar, bilgisayarınızı önemli ölçüde yavaşlatabiliyor.

 

DDoS

Dağıtılmış Hizmet Reddi anlamına gelir ve birden fazla cihaz (bazen büyük bir botnet aracılığıyla) kullanarak bir hedef ağa zarar verecek saldırılar düzenlemeyi ifade eder. Bu saldırı yöntemiyle, kötü niyetli kişiler web sitelerini veya hizmetlerini kapatabilir. Ayrıca saldırı devam ettiği sürece bunlara erişim sağlayamazsınız.

 

False positive

Bir virüsten koruma uygulama bir şeyi kötü amaçlı olarak işaretlediğinde ve söz konusu dosyanın (web sayfasının vs.) aslında yasal olduğu ve hiç de tehlikeli olmadığı ortaya çıktığında, bu olay False positive olarak adlandırılır.

 

Heuristics

Kötü amaçlı yazılımları basitçe işlem davranışlarına göre tespit etme süreci. Zaten bilinen kötü amaçlı yazılımlara benzer şekilde şüpheli davranan yazılım veya süreçler arayarak, bir virüsten koruma yazılımı daha önce görmediği bir tehdidi algılayabilir ve etkisiz hale getirebilir.

 

Keylogger

Bunlar meşru programlar olsalar da, antivirüs dünyasında şifreleriniz gibi hassas ayrıntıları ortaya çıkarmak için tuşlara basma hareketlerinizi gizlice kaydeden veya başka bir deyişle sizi takip eden ve yazdığınız her şeyi kaydeden kötü amaçlı yazılımlardır.

 

Malware

Bilgisayar veya mobil cihazların işlevlerini yerine getirmesini engelleme, kullanıcıların kritik bilgilerini elde etme, özel sistemlere erişim sağlamak ve istenmeyen reklamları göstermek amacı ile ortaya çıkan yazılımlardır.

 

Phishing

Phishing, bir kullanıcıyı bir iletideki (genellikle bir e-posta) baplantıya veya eki tıklatarak, genellikle kötü amaçlı yazılım bulaştırmayla bilgileri elde etme eylemidir. Söz konusu mesaj genellikle, büyük web sitelerinin aynı görünümüne sahip olurlar. Bu sayede kullanıcılar kolay bir şekilde bu fake siteler üzerinden işlemler yaparlar.

 

Pwned

'Sahip olunan' anlamında kullanılan argo (kökeninin yanlış yazılmasından kaynaklandığı iddia edilir), yani bir saldırıya uğradığınızı veya bir şekilde tehlikeye atıldığnızı ifade eder. Başka bir deyişle, "pwned" oldunuz ve bu günlerde çevrimiçi olarak oldukça popüler bir terim olarak kullanılıyor. Hatta bu terimin kullanıldığı yarışmlar düzenleniyor.

 

Ransomware

Bu, dosyalarınızı gizlice şifreleyen, onları sizden etkili bir şekilde kilitleyen ve bunların kilidini açmak için sizden dijital anahtar için bir ödeme talep eden kötü amaçlı yazılımdır. Yazılımın sizden istediği ücreti ödeseniz bile, şifrenin çözüleceğine dair bir garanti yoktur, bu yüzden fidye yazılımı koruması içeren antivirüs yazılımıyla işleri daha güvenli bir hale getirmek gerekiyor.

 

Truva

Yasal bir uygulama gibi görünen ancak aslında kötü amaçlı yazılım için bir taşıyıcı olan bir yazılım parçası oluşturma pratiğini ifade eder. Yani uygulamayı çalıştırdığınız anda virüslerle baş başa kalabilirisiniz.

 

Virus

Antivirüs uygulamlarının adı, kötü amaçlı yazılım olan virüslere karşı savunma gösterdikleri için bu şekilde adlandırılır.

Bir virüs, saldırgan tarafından bir dosyaya yerleştirilir ve bu dosya çalıştırıldığında, sisteme bulaşır. Genellikle arka planda gizlice çalışır ve sisteminizdeki diğer dosyalara yayılmaz üzere tasarlanmıştır. 

 

VPN

'Sanal özel ağın' kısaltması olan VPN'ler günümüzdeki oldukça popüler hale gelmiştir. Sağlayıcılar, farklı ülkelerde bulunan kendi sunucularını kullanırlar, yani IP adresinizi farklı bir ülkedeki sunucu IP'si ile değiştirmektedir. Genellikle daha önemli internet güvenlik paketlerine dahil edilirler.

 

White hat hacker

Geliştiricilere herhangi bir güvenlik açığı bildirmek amacıyla sistemlerin güvenliğini ihlal etmeye ve açıklar bulmaya çalışan, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının bu açıkları kullanmadan önce bunların düzeltilmesine yardımcı olan etik bir bilgisayar korsanıdır. White Hat Hackerlar, şirketlerin güvenlik açıklarını keşfettiklerinde şirket tarafından ödüllendirilebiliyorlar.
 
 

Worm

Bir worm, bir virüsün yaptığı gibi (yukarıdaki tanımda açıkladığımız gibi) kendi kendine yayılır, ancak otomatik olarak yayıldığı için daha da endişe verici bir durumdur. Diğer bir deyişle, kullanıcının virüs bulaşması için bir dosyaya tıklaması veya çalıştırması gerekmez.
 

Zero-day

 Zero-day saldırıları yeni güvenlik açıklarını ifade eder. Tehlikelidir, çünkü varlığı henüz ortaya çıkarılmıştır ve bu nedenle ona karşı herhangi bir önlem alınamamıştır. Saldırganlar zero-day için saldırı planları oluşturmadan önce çeşitli yazılımlar aracılığıyla kendinizi güvende tutmaya çalışın. Yoksa cihazınıza büyük zararlar gelebilir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)