» » Kötü Tavşan Ramsomware
Makale Ekle

 

“Kötü Tavşan” olarak adlandırılan yeni fidye solucanı dünya üzerinden yayılmaya başladı. Yeni nesil bu fidye solucanı oldukça güçlendirilmiş ve bilgisayarlar için büyük bir tehdittir. Özellilikle Rusya sunucuları üzerinden barınan bu fidye virüsü ülkemizdeki sunucularda da yer aldığı söylenmektedir. İnternet sitesinde gezerken basit bir flash player yükleyicisi üzerinden kolaylıkla kötü tavşan virüsü bulaşabilir. Bilgisayara kolaylıkla bulaşan kötü tavşan virüsü ilk anda kayıtlı şifreleri ve ağ üzerindeki bilgisayarlara bağlanmak için açıkları aramaya başlar. Hemen bu kimlik bilgilerini kendi veri tabanında şifreleyerek kötü niyetli kişilere ulaştırır. Bazı kullanıcılar kötü tavşan virüsünün sadece bilgi sızdırdığını söylemektedirler. Ama araştırmalara göre sadece bilgi sızdırma ile kalmayıp ağ üzerinde bulunan bütün bilgisayarlara bulaştığı tespit edilmiştir. Ağ üzerindeki bilgisayarlara bulaşan kötü tavşan virüsü videolar , dosyalar, Office dosyalarını hemen şifrelemeye başlar. Dosyaları şifreledikten sonra kurbana bir not gönderir.

 

“Belirtilen bitcoin hesabına 0.05 bitcoin göndermezseniz bütün dosyalarınızı kayıp edersiniz.” 0.05 bitcoin yaklaşık olarak 1420TL etmektedir.

Kötü tavşan virüsü çıktığı günden 2 saat sonra tespit edilmiş ve antivirüs veritabanlarına eklenmiştir. Böylece antivirüs bulunan bilgisayarlar tarafından hemen tanınmakta ve engellenmektedir.

Peki bu virüsten nasıl korunursunuz

Windows Defender güvenlik duvarı dahil olmak üzere antivirüs.info.tr sitemizde incelediğimiz tüm antivirüs programları bu virüsü tespit edebilmekte ve engelleyebilmektedir.

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)