» » Bilgisayarınızda Virüs Varsa Ne Yapmalısınız?
Makale Ekle

Bilgisayar virüsleri PC'nizin veya Mac'inizin başına gelebilecek en sinir bozucu şeylerden biridir. Ve şansızsanız, bu virüslerin cihazınıza çok ağır etkileri olabilir. Bazı virüsler her ne kadar cihazınıza zarar vermese de, bazı virüsler en değerli verilerinize, fotoğraflarınıza ve önemli kişisel belgeleriniz gibi verilerinize ciddi şekilde zarar verebilir.


İyi haber şu ki, PC'nizde veya Mac'inizde virüs varsa, ondan kurtulmak için gerçekten teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Ve bundan sonraki süreçte bilgisayarınıza yeniden virüs bulaşmasını önlemek gerçekten çok kolay olacak.

Virüsler PC'lere nasıl girer?

Bilgisayar virüsleri tipik olarak iki farklı şekilde yayılır. En yaygın yol, insanların virüslü dosyaları açmasını sağlamaktır. Bu dosyalar e-posta yoluyla gönderilebilir, web sitelerinden indirilebilir veya USB bellek gibi çıkarılabilir bir depolama birimine gönderilebilir: dosyayı açarsanız, virüs cihazınıza çok kısa bir süre içerisinde gizlice bulaşır.

Bir PC virüsünün semptomları nasıl tespit edilir?

PC virüsleri gerçek dünyadaki virüsler gibidir: PC'nize saldırır ve düzgün çalışmasını engeller. Dolayısıyla, bir PC virüsünün ilk belirtisi, bilgisayarınızın alışmadık şeyler yapması olabilir. Birdenbire pop-up reklamlar mı görüyorsunuz? İnternette arama yapmaya çalıştığınızda tuhaf sonuçlar alıyor musunuz? Para isteyen bir mesajla karşılaştınız mı?


Bunların tümü, kötü amaçlı yazılımları ifade eder. Her biri biraz farklı türdendir, bu nedenle sizi reklamlara rahatsız eden reklam yazılımı, tuhaf arama sonuçları tarayıcı korsanlığı denen şeyin sonucudur ve bilgisayarınızı kitleyen durumlara da fide yazılımı denir.


Fidye yazılımı söz konusu olduğunda asla ama asla fidyeyi ödemeyin veya daha kötüsü suçlulara kart bilgilerinizi veya banka bilgilerinizi vermeyin. Verdiğinizde de muhtemelen PC'nizin kilidini açmayacaklar.


Örneğin, kişi listenizde bulunan herkese sizin adınıza bir e-posta gönderildiyse ve içerik olarak şüpheli ifadeler bulunduruyorsa, bu kesinlikle tehlikeli bir virüstür.


Bilgisayarınızdan bir PC virüsü nasıl kaldırılır?

Bir virüsten kurtulmak için iki şey yapmanız gerekir. Her şeyden önce, bir antivirüs yüklemeniz gerekir. Alanında başarılı antivirüs yazılımları, yeni ortaya çıkan virüslerde dahil olmak üzere birçok virüs konusunda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.


Eğer antivirüsler hakkında pek bilgiye sahip değilseniz, web sitemizde yer alan makaleleri inceleyebilirsiniz.


Her gün ortaya yeni kötü amaçlı yazılımlar ortaya çıkmaktadır ve en iyi antivirüs uygulamaları, bu yeni virüsleri yok edebilmek için sürekli olarak güncellenir.


Yapılacak ikinci şey, virüsü izole etmektir, böylece cihazınızın farklı bölümlerine daha fazla zarar veremez. Bunu yapmak için, bilgisayarınızı 'Güvenli Mod' adı verilen bir moda almalısınız.


Bu, minimum özelliklerle çalışan bir Windows özelliğidir. Bu, virüsün herhangi bir şey yapması veya diğer bilgisayarlara yayılmaya çalışması durumunda engel olarak görev alır ve sizi uyarır.


Bilgisayarınıza virüs bulaşmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Eğer cihazınıza bir virüsün bulaşmasını istemiyorsanız, öncelikle talep etmediğniiz dosyaları asla açmayın ve %100 güvenmediğiniz yerlerden dosya indirmeyin.


Ne kadar dikkatli olursanız olun iyi bir antivirüs yazılımını şiddetle tavsiye ederiz. En iyi antivirüs yazılım paketlerinin çoğu, e-postaları, indirdiğiniz dosyaları ve bağlandığınız USB cihazlarını otomatik olarak tarar.


Örneğin, piyasadaki birçok antivirüs yazılımı fidye yazılımı koruması, sanal özel ağ (VPN) ve ebeveyn kontrolü gibi önemli özelliklere sahiptir.


Bunların yanı sıra düzenli olarak cihazınızda yüklü olan uygulamaları ve işletim sistemini güncelleyin. Ayrıca iki çok önemli şey daha öneriyoruz. Biri, önemli bir şeyi yedeklediğinizden emin olun. Virüsler, önemli dosyalarınız için tek tehdit değildir: cihazınız arızalanabilir, dizüstü bilgisayarlarınız çalınabilir ve çeşitli kazalar meydana gelebilir.


Ve ikincisi, aynı kullanıcı adını ve parolayı asla iki kez kullanamyın. Çok kolay bir yöntem olduğunu biliyoruz, ancak eğer böyle bir şey yaparsanız ve kötü amaçlı yazılım sisteminizi ele geçirirse dosyalarınıza büyük zararlar verebilir.


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Yorumları Yenile
Yorum Yap
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Yorumlar (0)